Wentylator

Wentylatory to jedne z kluczowych elementów w wielu systemach i technologiach. Ich najważniejszym zadaniem jest doprowadzanie lub tworzenie strumienia powietrza (rzadziej – innego typu gazów) do wnętrza danej maszyny lub konstrukcji, za pośrednictwem odpowiednich przewodów wentylacyjnych. Dzięki temu zostaje obniżona temperatura danego urządzenia, co poprawia jakość jego pracy. W wielu przypadkach – jak choćby gdy mowa o komputerach – zastosowanie wentylatora jest warunkiem sprawnego funkcjonowania całego urządzenia.

Rodzaje dostępnych wentylatorów

Ze względu na bardzo szerokie zastosowanie wentylatorów, znajdziemy ich najróżniejsze rodzaje i modele, przeznaczone do stosowania w różnego rodzaju urządzeniach. Pod kątem rodzaju zastosowanej konstrukcji, wyróżnić należy przede wszystkim:

– wentylatory promieniowe, występujące w wersji bębnowej, poprzecznej bądź „normalnej”,

– wentylatory osiowe, które dzielą się na: śmigłowe, strumieniowe, normalne i przeciwbieżne,

–  wentylatory osiowo-akcyjne,

– wentylatory diagonalne.

Ponadto, wentylatory możemy podzielić na inne kategorie, jeśli za kryterium podziału uznamy ich przeznaczenie. Wówczas, możemy podzielić je na:

– wentylatory przeznaczone do ogólnego stosowania,

– wentylatory specjalistyczne,

– wentylatory używane w transporcie pneumatycznym,

– wentylatory przeciwwybuchowe,

– wentylatory morskie,

– wentylatory kopalniane,

– wentylatory transportujące substancje chemiczne.

Warto także podkreślić, że poszczególne dostępne wentylatory mogą różnić się poziomem tworzonego ciśnienia, którego górna granica wynosić może nawet kilka tysięcy Pa.

O wyborze wentylatora – jakość ponad wszystko

Z roku na rok oferta dostępnych wentylatorów poszerza się. Dotyczy to niemal wszystkich typów wentylatorów – zarówno tych stosowanych w urządzeniach elektrycznych, takich jak na przykład komputery, jak i tych przeznaczonych do wentylowania pomieszczeń.

Szczególnie istotnym parametrem jest obecność filtra w danym wentylatorze. Transportowanie powietrza zawsze niesie z sobą te same zagrożenia – takie jak możliwość rozpylania obecnych w nim pyłków i innego typu mikrozanieczyszczeń. Zastosowanie filtra jest pod tym względem niezwykle pomocne i praktyczne – hamując rozprzestrzenianie się mikrozabrudzeń, uniemożliwia ich dostawanie się do wnętrza wentylowanych mechanizmów różnych urządzeń. W rezultacie – dzięki obecności filtrów, ich żywotność się przedłuża.

Filtry są szczególnie istotne w przypadku wentylowania urządzeń posiadających duża ilość podzespołów elektrycznych lub elektronicznych. Skuteczność ich działania zależy między innymi od ich czystości – nawet tak niepozorne zanieczyszczenia jak kurz, osiadający na ich powierzchni, może znacząco obniżyć ich sprawność.

Wentylatory i systemy chłodzenia muszą niekiedy pracować przez długi okres. Dlatego, warto sięgać po te urządzenia, które odznaczają się wysokim poziomem wykonania i które zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. W ich przypadku stosuje się niekiedy także specjalne osłony na wentylatory.

W wentylator stosuje się różnego rodzaju łożyska – mechanizmy pozwalające na ich płynną pracę. Do najczęściej wykorzystywanych należą łożyska kulkowe i ślizgowe, charakteryzujące się wysokim stopniem żywotności – wynoszącym kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here