Czy warto kupić komputer poleasingowy

Pomimo iż ceny popularnych laptopów czynią je dostępnymi niemal dla każdego, dotyczy to głównie tańszych modeli przeznaczonych do domowego użytku. Ceny komputerów z wyższej półki, o lepszych parametrach są często 2- 3 razy wyższe. Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na taki komputer prosto ze sklepu warto, zastanowić się nad alternatywą, którą są komputery poleasingowe. Co warto o nich wiedzieć i na co zwracać uwagę przy okazji zakupu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

1. Komputer poleasingowy czyli jaki?
2. Zalety i wady komputerów poleasingowych
3. Kilka słów podsumowania

Komputer poleasingowy, czyli jaki?

Leasing kojarzy się zazwyczaj z finansowaniem samochodów i słusznie. Firmy bardzo często korzystają również z leasingu przy okazji zakupu sprzętu do biur. Jak wiadomo przy zakupie hurtowym setek komputerów koszt ich zakupu setek tysięcy złotych. O wiele wygodniej jest wziąć je w leasing i spłacać co miesiąc. Po upływie umowy, co trwa zwykle 2-3 lata, komputery są zwracane do leasingodawcy, a ten zajmuje się ich odsprzedażą.
Laptopy poleasingowe należą bardzo często do linii biznesowych, co czyni je urządzaniami dużo wydajniejszymi od większości komputerów sprzedawanych w marketach z elektroniką.

Zalety i wady komputerów poleasingowych

Za każdym razem, gdy mamy do czynienia ze sprzętem używanym musimy być świadomi pewnych ograniczeń, i ewentualnych niedoskonałości nabywanego towaru. Laptopy poleasingowe nie są tu wyjątkiem. Pora wymienić trzy kwestie, które warto mieć na uwadze przy okazji zakupu laptopa z drugiej ręki.

1. Bateria, a dokładniej jej żywotność. Jak wiadomo, jej stan w dużym stopniu określa atrakcyjność urządzenia. Nikt nie chce mieć komputera, który odmówi posłuszeństwa po 1-2h pracy bez prądu. Na żywotność baterii w używanym komputerze nie mamy dużego wpływu, ale warto zaraz po zakupie sprawdzić, ile wytrzyma nasz sprzęt bez dostępu do prądu. Jeśli czas ten będzie niebezpiecznie krótki np. 1-2 godziny należy rozważyć czy nie lepiej oddać komputera i poszukać innego.

2. Dość ograniczony wybór modeli to kolejny punkt, o którym warto wspomnieć. Tu można odnieść się do rynku samochodów. Decydując się na samochód poleasingowy, jesteśmy niejako zmuszeni do wyboru spośród zaledwie kilku marek i kilku specyfikacji. O ile jednak w samochodach wygląd ma bardzo duże znaczenie, o tyle w komputerze pozostaje on nieco na dalszym planie.

3. Ogólny stan techniczny. Bardzo subiektywne określenie, dla każdego mogące znaczyć coś innego. W praktyce oznacza tyle, że komputery poleasingowe muszą nosić ślady użytkowania. Pytanie, jak duże? Przed zakupem zawsze warto dokładnie obejrzeć wybrany egzemplarz, a jeśli kupujemy sprzęt przez internet poprosić o przesłanie kilku zdjęć. W ten sposób unikniemy wielu rozczarowań i zaoszczędzimy sporo czasu na zwrotach i reklamacjach.

Kilka słów podsumowania

Pomimo pewnych niedoskonałości, jakie mogą mieć laptopy poleasingowe mają one szereg zalet.

Przede wszystkim, o czym nie wspomnieliśmy w punkcie powyżej jest to koszt zakupu.
Biorąc pod uwagę stosunek ceny do parametrów sprzęt komputerowy poleasingowy nie ma sobie równych.

Komputer o bardzo dobrych parametrach w cenie 1000-1200 zł brzmi wręcz nieprawdopodobnie dla kogoś, kto pierwszy raz zetknął się z tematem. Na sam koniec jeszcze raz odniesiemy się do rynku samochodów. Auta, premium, drogie, ale bardzo pożądane cieszą się dużym powodzeniem, kiedy mają 3-4 lata. Wówczas ich cena jest dużo niższa niż katalogowa, a większość właściwości auta pozostaje niezmieniona. Warto o tym pamiętać i nie bać się komputerów z drugiej ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here