Elektrownia Kozienice – jedna z największych elektrowni węglowych w Polsce

Elektrownia Kozienice jest obecnie drugą pod względem wielkości elektrownią węglową w Polsce. Osiągalna moc elektrowni wynosi 2880 MW, a powierzchnia składowiska żużla oraz popiołu przekracza 132 ha. Czytaj dalej i sprawdź, co kryje elektrownia w Kozienicach.

Elektrownia Kozienice jest tak naprawdę zlokalizowana w miejscowości Świerże Górne w pobliżu Kozienic (woj. Mazowieckie). Elektrownia Kozienice jest zawodową elektrownią systemową, blokową, a także kondensacyjną z otwartym układem chłodzenia skraplaczy z Wisły. Elektrownia Kozienice należy do spółki energetycznej Enea (własność spółki podległej Enea Wytwarzanie).

Historia Elektrowni Kozienice

Pierwsza decyzja o budowie Elektrowni Kozienice została podjęte już w 1968 roku, kiedy to w planach było stworzenie elektrowni o 6 blokach energetycznych i łącznej mocy 200 MW.

Kierownikiem budowy Elektrowni Kozienice był znany ekspert inż. Józef Zieliński

Po trzech latach nastąpił zwrot w sprawie planów dotyczących elektrowni. 5 maja 1971 roku podjęto decyzje o rozbudowie bloków energetycznych. Plan na kozienicką elektrownie był ambitny. Z planowanej łącznej mocy 200 MW, podjęto decyzję o podwojeniu bloków. Rok później pierwszych blok został oddany do eksploatacji.

Zapotrzebowanie na energię pochodzącą z węgla rosło z roku na rok. Już 3 maja 1973 roku zadecydowano o kolejnej rozbudowie o dwa bloki po 500 MW. Pracę zakończono w roku 1979 roku. Kolejny krok milowy w dziejach kozienickiej elektrowni nastąpił parę dekad później. W roku 1996 przekształcono dotychczasowe Przedsiębiorstwo Państwowe Elektrownia Kozienice w jednoosobową spółkę skarbu państwa Elektrownia Kozienice S.A. Obecny właściciel, spółka Enea Wytwarzanie, przejęła Elektrownie w 2012 roku.

Dane techniczne Elektrowni Kozienice

Obecnie Elektrownia Kozienice może pochwalić się 10 blokami energetycznymi. Pierwsze 8 bloków posiada moc 200 MW, a dwa ostatnie 500 MW. Bloki 1-8 są wyposażone w kotły OP-560 opromieniowane i opalane pyłem węglowym. Z kolei bloki 9-10 wyposażone są w kotły AP-1650 walczakowe z cyrkulacją wspomaganą pompami i międzystopniowym przegrzewem pary. Kotły w blokach 8-10, podobnie jak bloki 1-8, są opalane pyłem węglowym, który jest dostarczany z aż sześciu młynów węglowych.

Czytaj także: Silniki elektryczne przyszłością motoryzacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here