Fotowoltaika w domku holenderskim

Wiele osób posiada działki lub domki letniskowe w pięknych miejscach z dala od dużych miast i od infrastruktury. Piękne zielone okolice nieopodal jeziora czy w pierwszej linii brzegowej mają wspólną cechę. Poza widokami wszędzie brak jest pozwolenia na a budowę co w efekcie uniemożliwia skuteczne podłączenie mediów takich jak prąd. Czasami koszt przyłącza energetycznego przewyższa koszt samej działki i nie ma sensu w niego inwestować. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą fotowoltaiczne układy zasilania wyposażone w panele słoneczne, akumulator żelowy oraz regulator. Są one stosunkowo nie drogie a po instalacji w zasadzie natychmiast można korzystać z energii elektrycznej zarówno z napięciem stałym 12V jak i z napięciem przemiennym 230V o ile zestaw solarny wyposażony został w przetwornice napięcia.

Instalacja fotowoltaiczna w domku holenderskim lub na działce to koszt to 4 do 7 tys zł. Czas instalacji nawet przez osobę wykwalifikowaną nie powinien wynieść dłużej niż 2-3 godziny. Od tego czasu możemy cieszyć się energią elektryczną w domku bez potrzeby użycia głośnego agregatu prądotwórczego, bez rachunków i bez wysokich kosztów przyłączenia.

Instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika – jak duży zestaw wybrać

Jeżeli myślimy o zasilaniu domku holenderskiego lub innego domku letniskowego w miesiącach typowo letnich czyli czerwiec – sierpień dla 2-4 osób warto rozważyć zakup zestawu fotowoltaicznego opartego o jeden lub dwa panele słoneczne o mocy 285-310W. Jeżeli chcemy aby nasza elektrownia słoneczna zasilała również hydrofor oraz lodówkę a czasami będziemy chcieli włączyć odkurzacz to warto zakupić dwa panele o mocy 285-310W oraz minimum dwa akumulatory żelowe zestaw powinien być również wyposażony w przetwornicę napięcia o mocy ciągłej 2500W oraz o mocy chwilowej 5000W aby bez problemu uruchamiać odbiorniki takie jak odkurzacz czy ciśnieniowa pompa wody.

Jeżeli jednak zależy nam tylko na lodówce i oświetleniu a do tego ładowarki i inne niewielkie odbiorniki włączając w to telewizor i radio możemy z powodzeniem wybrać mniejszy zestaw fotowoltaiczny z jednym panelem i jednym akumulatorem żelowym oraz z przetwornicą napięcia o mocy 550W.

Systemy fotowoltaiczne również działają zimą oraz jesienią. Energia wyprodukowana z paneli słonecznych w tych miesiącach będzie mniejsza ale przy ograniczeniu odbioru możemy również z powodzeniem korzystać z naszej instalacji fotowoltaicznej.

Zasilanie 230V z fotowoltaiki

Zasilanie 230V z fotowoltaiki

Każdy zestaw akumulatorowy fotowoltaiczny oferuje nominalnie napięcie stałe 12V lub 24V w zależności od rodzaju instalacji i ilości zastosowanych akumulatorów. Jeżeli chcemy osiągnąć napięcie przemienne 230V takie jak w domu należy zastosować przetwornicę napięcia o przebiegu napięcia sinusoidalnym. Przetwornica napięcia i zamienia napięcie stałe z akumulatora na przemienne dzięki czemu możliwe jest używanie zwykłych odbiorników elektrycznych takich jak lodówka czy pompa do wody. Należy jednak zauważyć, że stosowanie przetwornicy napięcia w fotowoltaice wiąże się ze stratami energii elektrycznej na poziomie od 8% do 20% w zależności od rodzaju zastosowanej przetwornicy napięcia. Przetwornica może powodować również dyskomfort o ile zainstalowana jest w strefie mieszkalnej. Jeżeli urządzenie osiągnie zbyt wysoką temperaturę w granicach 40-50 C automatycznie zostaną włączone wiatraki w celu obniżenia temperatury. Niestety prawie w każdym modelu przetwornicy są one dosyć głośne i skutecznie potrafią uniemożliwić sen lub poprostu obudzić użytkownika,

Fotowoltaika – co zrobić z nią zimą i jak przechowywać

W zasadzie mamy dwie możliwości, Pierwsza najłatwiejsza to nie robić nic !  Wyłączamy tylko przetwornicę napięcia przyciskiem na obudowie oraz wszystkie odbiorniki tak aby nic nie rozładowywało akumulatora żelowego. Panele słoneczne pozostawiamy podłączone do regulatora i dzięki takiemu rozwiązaniu mamy 100% pewności, że po powrocie z okresu zimowego nasze akumulatory będa w idealnym stanie w 100% naładowane. Nawet jeżeli w miedzy czasi spadnie śnieg i będzie zalegał 2-3 tygodnie na panelach słonecznych.

Fotowoltaika

Druga opcja to demontaż. Odpinany najpierw panele słoneczne od regulatora ładowania a następnie akumulator żelowy od regulatora ładowania. Akumulator w pełni naładowany zabieramy do domu. Jeżeli nie było możliwości doładować go na miejscu to robimy to w domu zwykłym prostownikiem samochodowym. Akumulator stawiamy w ciepłe min +5C miejsce oraz suche. Akumulator żelowy powinniśmy średnio raz na 3 miesiące doładować prostownikiem do pełną tak aby napięcie w stanie spoczynku nie spadało poniżej 12,8V.

Podsumowanie

Fotowoltaika w domku letniskowym to rewelacyjne i ekologiczne rozwiązanie na dostarczenie energii elektrycznej.  Jest prawie całkowicie bezobsługowe,  ciche, wygodne i co najważniejsze nie generuje zanieczyszczeń i nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacji poza okresową wymianą akumulatora żelowego raz na 5-8 lat. Instalacja może być wykonana przez niewykwalifikowana osobę bez użycia specjalistycznych narzędzi w zaledwie kilka godzin od czasu wykonania.

Dziękujemy za współpracę przy artykule firmie SunTrack – Fotowoltaika, która umożliwiła przetestowanie wybranego systemu fotowoltaicznego przeznaczonego do zasilania domku jednorodzinnego. System został wyposażony w dwa panele 285W, regulator ładowania, dwa akumulatory żelowe 150Ah oraz przetwornicę napięcia o mocy ciągłej 2500W oraz mocy chwilowej 5000W.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here