licznik przedpłatowy

System przedpłatowy wielu z nas kojarzy się z telefonami komórkowymi. Przed laty niezwykle popularnym rozwiązaniem były karty SIM prepaid, które należało doładować, by móc ich używać. Dzisiaj coraz częstsze staje się korzystanie z energii elektrycznej w ten sposób. Dowiedz się więcej na temat licznika przedpłatowego.

Czym jest licznik przedpłatowy? Jak działa?

Istotą działania licznika przedpłatowego jest konieczność doładowania go o wybraną kwotę pieniędzy, która przeliczana jest na jednostki energii. Gdy na liczniku użytkownika znajdują się kilowatogodziny, może on korzystać z energii elektrycznej. Urządzenia wyposażone są w ekran, na którym można sprawdzić ilość kWh, która pozostała na koncie. Po wykorzystaniu wykupionych kWh prąd w mieszkaniu lub domu zostanie odcięty i konieczne jest ponowne doładowanie licznika. Zazwyczaj doładowania dokonuje się za pomocą kodu otrzymywanego od dostawcy energii. Można zakupić go w łatwy sposób przez Internet. Każdy kod ważny jest jednorazowo. W nagłych wypadkach istnieje możliwość korzystania z prądu na debet. Jest to w pełni bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, które w naszym kraju funkcjonuje od ponad 10 lat. Początkowo liczniki przedpłatowe montowano u dłużników firm dostarczających energię elektryczną, jednak z czasem rozwiązanie to zyskało wielu zwolenników wśród osób opłacających regularnie rachunki.

Zalety licznika przedpłatowego – w czym pomaga takie rozwiązanie?

Jedną z głównych zalet takiego rozwiązania jest to, że licznik przedpłatowy zapewnia kontrolę rozliczeń. Dzięki niemu możliwe jest szczegółowe zaplanowanie wydatków na prąd. Świetnie sprawdza się jako urządzenie pozwalające na oszczędzanie energii elektrycznej. Doładowanie licznika przedpłatowego jest bardzo szybkie i łatwe, a obecna technologia sprawia, że zazwyczaj prąd dostępny jest od razu po wpisaniu kodu. Ponadto rozwiązanie to świetnie sprawdza się u osób z nieregularnymi dochodami. Nie muszą one wydawać jednorazowo sporej kwoty na opłatę rachunku za prąd, a doładowywać licznik niskimi kwotami kilka razy w miesiącu. Działanie to nie jest w żaden sposób limitowane. To świetna opcja na uniknięcie zadłużenia u firmy elektrycznej. Warto podkreślić, że doładowania możliwe są przez całą dobę, włącznie z weekendami.

Niestety nie ma rozwiązań perfekcyjnych – licznik przedpłatowy posiada także wady. Dla wielu osób sporym minusem może być fakt, że nie mogą wykorzystać prądu za kwotę, za którą kupiły doładowanie, ponieważ suma ta pomniejszana jest o opłaty stałe za przesył energii elektrycznej. Ponadto minusem korzystania z licznika przedpłatowego jest to, że czasem brak prądu w domu czy mieszkaniu może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie, gdy zapomni się o doładowaniu.

Kiedy i gdzie można zainstalować licznik przedpłatowy?

Prawo do zainstalowania licznika przedpłatowego posiada każdy odbiorca energii elektrycznej. Warto jednak skontaktować się z dostawcą prądu w celu potwierdzenia takiej możliwości. Zazwyczaj rozwiązanie to stosowne jest w domach i mieszkaniach osób, które chcą zachować większą kontrolę nad wydatkami na energię elektryczną. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdza się w miejscach, w których prąd potrzebny jest okresowo np. w domkach letniskowych lub na działkach. Ponadto coraz więcej osób wynajmujących swoje nieruchomości decyduje się na zainstalowanie licznika przedpłatowego w lokalach. Dzięki temu unikają ryzyka zadłużenia przez lokatorów niepłacących rachunków za prąd. Koszt montażu instalacji ponosi klient.

Warto zaznaczyć, że liczniki tego typu obligatoryjnie montowane są na koszt firmy sprzedającej prąd u:

  • dłużników, którzy dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy nie uiścili w terminie opłat – ich opóźnienie to co najmniej miesiąc,
  • osób nieposiadających tytułu prawnego do nieruchomości,
  • osób, których stan nieruchomości uniemożliwia sprawdzenie licznika,
  • klientów wrażliwych, czyli osób korzystających z dodatku mieszkaniowego, które wyraziły taką chęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here