Trudno wyobrazić sobie działanie współczesnej firmy bez zaawansowanego oprogramowania. Cyfryzacja stała się ważnym czynnikiem wspierającym biznes i budującym przewagę konkurencyjną. Na rynku można znaleźć rozwiązania uniwersalne („pudełkowe”) i dedykowane. Czy warto inwestować w te ostatnie?

Innowacje stały się kluczowe dla biznesu i pomagają budować silną pozycję na rynku. Dotyczy to zarówno największych firm, jak i sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 75% przedsiębiorców jest zdania, że innowacje są konieczne, aby z powodzeniem konkurować zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Innowacyjne rozwiązania ułatwiają tworzenie nowych produktów, poprawiają efektywność biznesową, a także pomagają we wdrażaniu nowych strategii marketingowych (źródło: https://news.microsoft.com/pl-pl/2016/12/08/innowacje-nie-tylko-dla-duzych/). Szczególnie duże możliwości otwierają się przed największymi przedsiębiorstwami, które zwykle posiadają duże budżety na rozwój i wdrażanie firmowego oprogramowania.

Cyfrowe rozwiązania dla biznesu

Czasy, gdy w firmach dominował przede wszystkim papier i ręcznie zapisywane informacje, minęły już bezpowrotnie. Dziś żadna nowoczesna firma, szczególnie duża, nie może obejść się bez cyfrowych narzędzi, które usprawniają jej codzienne funkcjonowanie i realizowanie biznesowych celów. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju oprogramowanie, które wspiera poszczególne procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Bardzo popularne są na przykład systemy klasy CRM, które automatyzują i ułatwiają zarządzanie relacjami z klientami, gromadząc dane, które można wykorzystać zarówno w działaniach marketingowych, jak i bezpośrednio w sprzedaży. Duże znaczenie zyskują także systemy ERP, które na wielu poziomach wspierają zarządzanie firmą czy systemy DMS do zarządzania dokumentacją. Do tego wiele firm korzysta jeszcze z oprogramowania do zarządzania dostawami i produkcją. Bez względu na to, jaki rodzaj oprogramowania zostanie wdrożony, coraz więcej firm decyduje się na dedykowane aplikacje i to nie bez powodu.

Zalety oprogramowania dedykowanego

Dedykowane oprogramowanie dla firm ma tę przewagę nad gotowymi i uniwersalnymi aplikacjami, że zostało przygotowane dla konkretnego użytkownika. Na rynku coraz łatwiej dostać dedykowane oprogramowanie. Oferuje je na przykład firma ReasonApps, która nie tylko tworzy takie aplikacje, ale także pomaga dobrać funkcjonalności systemu potrzebne przedsiębiorstwu.

O oprogramowaniu dedykowanym często mówi się, że jest szyte na miarę. Nie ma w tym przesady. Tego rodzaju oprogramowanie zostaje ściśle dopasowane do potrzeb konkretnej firmy. Dodatkowo takie aplikacje charakteryzują się dużą elastycznością, jeśli chodzi o rozbudowę funkcjonalności. Dedykowane oprogramowanie potrafi najskuteczniej usprawniać procesy realizowane w przedsiębiorstwie. Dodatkowo wykonawca takiego systemu najczęściej oferuje również integrację nowego oprogramowania z używanym wcześniej.

Oprogramowanie uniwersalne jest z definicji tworzone w taki sposób, aby wspierać przedsiębiorstwo w najbardziej popularnych obszarach funkcjonowania biznesowego, ale nie jest przystosowane do specyfiki danej firmy. To często nie wystarcza. Każde przedsiębiorstwo działa nieco inaczej i dlatego tylko dedykowane systemy są w stanie zapewnić wsparcie na wielu różnych poziomach. Chcesz wiedzieć więcej o różnych systemach dedykowanych? Zaglądnij tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here