Pamiętacie wizję świata w „Autostopem przez Galaktykę”?

Jak będzie wyglądała przyszłość, jak wpłyną na nią nowe technologie, które tak dynamicznie się rozwijają? Jeśli też zadajecie sobie pytania o świat za kilkadziesiąt lat, na pewno czytaliście kultową książkę Douglasa Adamsa, „Autostopem przez Galaktykę”. Co przewidział w swojej wizji?

Futurologia a nowe technologie

Nowe sieci elektryczne, technologia 5G, podróże międzyplanetarne, rozwój interaktywności i uczące się roboty – to prawdopodobnie przyszłość. Innowacyjne technologie dynamicznie się rozwijają i zmieniają świat, który staje się coraz bardziej zmechanizowany i skomputeryzowany.

Wielu próbowało przewidzieć te zmiany – m.in. Stanisław Lem, Arthur C. Clarkle czy Douglas Adams. Futurologia wymaga dużej wiedzy z różnych dziedzin i otwartego umysłu. Wiele jednak faktycznie się sprawdziło – m.in. czytniki ebooków, które przewidział już Stanisław Lem w 1961 roku, a także Douglas Adams w „Autostopem przez galaktykę”.

Klasyka literatury fantasy

Szybkość rozwoju nowoczesnych technologii zadziwia nawet najbardziej śmiałych wizjonerów. Podobnie jak błyskawiczne tempo ich wdrażania przez użytkowników – bez wielu z nich trudno wyobrazić sobie życie. Część zmian, które już nastąpiły, przewidział m.in. Douglas Adams.

Jego „Autostopem przez Galaktykę” to jedna z najważniejszych książek z gatunku fantastyki, a zarazem pozycja otwierająca 5-tomowy cykl! Całość szybko weszła do kanonu gatunku, a na podstawie serii zrealizowano także serial. Lektura książek daje sporo satysfakcji – jeśli spodziewalibyście się poważnego wykładu, spieszymy z wyjaśnieniem, że nie brakuje tu brytyjskiego humoru i abstrakcyjnych wizji. Przypominacie je sobie?

Futurologia według Douglasa Adamsa

Pięciotomowa seria „Autostopem przez Galaktykę” to opowieść kultowa wśród miłośników gatunku! Znakomicie łączy fantasy i oryginalny humor angielski w stylu zbliżonym do Monty Pythona. Nie brakuje w niej surrealizmu, a bohaterowie podróżujący po Galaktyce nie tylko szukają sensu życia i poznają zagadki kosmosu, ale także mają misję – muszą ocalić wszechświat. Tu absurd goni absurd – pamiętacie m.in. Marvina, robota cierpiącego na… depresję i odczuwającego egzystencjalne rozterki?

Douglas Adams był pionierem wykorzystania nowych technologii – używał e-maila i Usenetu na długo przed tym, jak zyskały popularność i stały się powszechne, przewidział też rozwój hipertekstu, był zapalonym miłośnikiem gadżetów, innowacji i wszelkich nowinek, m.in. komputerów Macintosha!

Jego wizja Ziemi oraz wszechświata daje do myślenia – otóż nasza planeta to miejsce pełne absurdów! Można jednak dowiedzieć się kilku ciekawych faktów – wiecie, że ludzie stanowią dopiero trzeci najinteligentniejszy gatunek na świecie? Tuż przed nami są delfiny, a na pierwszym miejscu… no właśnie, warto przypomnieć sobie tę książkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here