Pierwszy laptop dla dziecka – na co warto się zdecydować?

Dostęp do laptopów dobrej klasy jest tak duży, że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby oswajały się z nimi również dzieci. Odpowiednio dobrany sprzęt przyda im się nie tylko podczas rozrywki, ale również w ramach poszerzania wiedzy. Na co więc zwrócić uwagę, aby tak rzeczywiście się stało?

Laptop dla dzieci powinien być przede wszystkim możliwe jak najwygodniejszy – odpadają więc wszelkie „klockowate” urządzenia, które wyróżniają się przede wszystkim spora wagą i wątpliwą wygodą użycia. Warto pomyśleć także o zakupie laptopa, który posiada już wgrany system operacyjny, a także kilka domyślnych programów, jak na przykład antywirus.

Jaka wydajność?

Oczywiście nie musimy rozglądać się wyłącznie za laptopami z najwyższej półki jakościowej. Nasze pociechy raczej nie będą w stanie wykorzystać pełnie ich potencjału, dlatego na początek warto zdecydować się na coś skromniejszego.

Rzecz jasna nie oznacza to wcale, że możemy zdecydować się na pierwszy laptop z brzegu, bez głębszej analizy jego podzespołów. Pamiętajmy, że dzieci bardzo często wędrują z włączonym laptopem, co może mieć wpływ na jego kondycję, zwłaszcza dysku twardego. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć zakup urządzenia wyposażonego w dysk SSD. Zwiększy on nieco cenę laptopa, jednak z drugiej strony zagwarantuje nie tylko szybsze działanie, ale również większą odporność na wszelkiego rodzaju wibracje czy drobne uderzenia.

Dobrze byłoby, aby laptop dla naszego dziecka nie generował zbyt dużych temperatur, które sprawiają, że jego obudowa w niektórych miejscach może nawet parzyć. Żeby tego uniknąć, możemy rozglądnąć się chociażby za modelami pracującymi na niskonapięciowych procesorach (zazwyczaj są one oznaczane litera „U” bądź napisem „Ultra Low Voltage”).

Charakteryzują się niewielkim poborem energii i wysoką kulturą pracy. Zagwarantują więc stabilność i przyzwoite osiągi. Przykładem takiego laptopa jest Lenovo G50, w którym znajdziemy układy Intel Core piątej generacji. Z pewnością okażą się one wystarczające. Wpływ na stabilność pracy urządzenia ma również pamięć RAM – kości o pojemności minimum 4 GB będą więc niezbędne.

Przeznaczenie laptopa

Wpływ na nasz ostateczny wybór powinno mieć również to, w jaki sposób laptop będzie wykorzystywany. Nie oszukujmy się – dla naszych dzieci będzie on również źródłem rozrywki w ramach wielu gier komputerowych.

Warto więc umożliwić im ich obsługę. To zaś stanie się możliwe wówczas, gdy zakupiony przez nas laptop będzie wyposażony w dedykowaną kartę graficzną. Wspomniany Lenovo G50 na rynku występuje w konfiguracjach pracujących na jednostce AMD Radeon R5 z 2 GB pamięci. Nie należy ona do najwydajniejszych kart na rynku, jednak w wielu sytuacjach okaże się w zupełności wystarczająca.

Jeżeli laptop będzie używany do gier i oglądania filmów, dobrze byłoby, aby posiadał on przyzwoitą matrycę. Warto celować w modele wyposażone w matową powłokę, która umożliwi użytkowanie laptopa w przypadku niewielkiego nasłonecznienia.

A może hybryda?

Laptopy hybrydowe, nazywane również konwertowalnymi, zyskują coraz większą popularność. Związane jest to z tym, że mogą być one wykorzystywane niemal wszędzie. Umożliwia to składany bądź odczepiany ekran, kompaktowe rozmiary oraz bardzo pojemna bateria.

Doskonałym na to przykładem jest laptop Lenovo Yoga 500. Jego ekran może być obracany o 360 stopni, dzięki czemu dopuszcza on pracę w czterech różnych trybach – na przykład w trybie tabletu. Wszystko to sprawia, że urządzenie to okaże się bardzo wygodne zarówno w domu, jak i w podróży.

Oczywiście wpływ na ostateczny wybór ma również cena laptopa. W przypadku pierwszej wymienionej przez nas propozycji (Lenovo G50), będziemy musieli przygotować się na wydatek od 1500 do około 2500 złotych (wszystko zależy od ostatecznej konfiguracji). Lenovo Yoga 500 jest laptopem droższym – jego standardowa wersja kosztuje około 2600 złotych, natomiast modele bardziej rozbudowane mogą być droższe nawet o 1500 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here