Podzespoły do komputera a oszczędności

Na komputer stacjonarny składa się wiele różnorodnych podzespołów, które różnić się mogą ceną. Co ważne, w zależności od producenta czy modelu, różnice w cenie mogą być znaczące. O czym warto więc wiedzieć, planując złożenie własnego sprzętu komputerowego?

Serce komputera stanowi płyta główna. Do niej podłączone są kolejne dwa podstawowe elementy: procesor i pamięć RAM. Do tego bardzo istotny jest dobór odpowiedniego dysku twardego, zasilacza oraz w razie potrzeby – kart rozszerzeń.

Obecnie coraz mniej osób korzysta z niezbędnych niegdyś płyt CD czy DVD. Montaż dysku optycznego wystarczy i konieczny nie staje się już montaż napędu DVD. Co ważne, poczynione oszczędności przeznaczyć można na zakup innych podzespołów do komputera lub choćby odtwarzacza płyt z możliwością podłączenia bezpośrednio do zdecydowanie większego telewizora.

Zakuo dysku twardego wysokiej jakości to podstawa. Taki sprzęt bowiem nie będzie narażony na wystąpienie awarii oraz będzie mógł poszczycić się większą pojemnością. Istotny podczas wyboru jest także parametr HDD – jego wielkość uzależniona jest od indywidualnych potrzeb.
Dobra pojemność dysku twardego dla przeciętnego użytkownika wahać się będzie między 250 a 500 GB. Oczywiście kupić można modele o pojemności 1 bądź 2 TB, ale zakup ten powinien być odpowiednio przemyślany.

Na jakości zasilacza również nie warto oszczędzać. Tu jednak należy zwrócić uwagę na ilość pobieranej energii przez pozostałe podzespoły tak, by odpowiednio dopasować moc zasilacza. Warto wiedzieć, że moc 1000 W zasili kilka komputerów – na potrzeby jednego wartość ta jest zdecydowanie zawyżona.

Karta graficzna to szczególnie ważny podzespół dla tych, którzy albo nałogowo grają w różne gry, albo zawodowo zajmują się obrabianiem materiałów audio, wideo czy zdjęć. Jeśli zaś z komputera korzystamy głównie w celu zaczerpnięcia niezbędnych informacji z internetu czy wykorzystujemy go do pracy biurowej, dedykowana karta graficzna nie będzie nam potrzebna.

Podczas wyboru płyty głównej warto zdecydować się na tą, która nie musi wcale obfitować w multum gniazd czy portów. Nie będzie wyposażona w odpowiednią ilość i jakość pamięci RAM i to do codziennego użytku w zupełności wystarczy.

Oszczędności znaleźć można również podczas zakupu procesora. Niech jego moc będzie dopasowana do naszych potrzeb. Już mniej wydajny procesor wystarczy. Nie dość, że zapłacimy za niego mniej, będzie również pożerał mniej energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here