Przewagi pracy zdalnej nad pracą w biurze

0
1864

Praca zdalna z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Coraz więcej etatowych pracowników porzuca stałą pracę na rzecz freelancingu, którym może zająć się z dowolnego miejsca na świecie. Wiele zawodów, w szczególności tych, do których wykonywania potrzebny jest tylko laptop i dostęp do Internetu, tak naprawdę nie wymaga codziennej obecności w biurze, by zadania zrealizować z taką samą wydajnością, jak w pracy etatowej. Co więcej – współpraca z pracownikiem zdalnym to wygoda również dla pracodawcy. W jaki sposób praca zdalna góruje nad tą stacjonarną? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Zalety pracy zdalnej z perspektywy pracownika

Wiele osób, które każdego dnia dojeżdżają do biura, marzy o tym, by swoje obowiązki wykonywać w domowym zaciszu. Wizja pracy zdalnej jest dla wielu niedoścignionym marzeniem.

Choć nie każdy wie, z czym tak naprawdę do końca wiąże się pogodzenie obowiązków domowych z tymi zawodowymi, większość deklaruje, że chętnie przejdzie na pracę zdalną.

Praktyka pokazuje, że nie jest to system odpowiedni dla każdego i część pracowników po jakimś czasie próbuje wrócić do pracy w siedzibie firmy. Jest to jednak zdecydowanie mniejszy procent niż osób zadowolonych z takiego rozwiązania.

Najważniejsze zalety, jakie wymieniają pracownicy zdalni, to:

  • oszczędność czasu – nie trzeba dojeżdżać do biura i z niego wracać;
  • lepsze zarządzanie swoim czasem – w domowym zaciszu pracuje się spokojniej, jest również mniej czynników rozpraszających niż w biurze;
  • brak presji i niezdrowej atmosfery – im więcej ludzi w jednym miejscu, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie dochodzić do konfliktów. Praca w domowym zaciszu to brak bezpośredniej interakcji z pozostałymi pracownikami, a tym samym – spokój;
  • większe zarobki – choć praca zdalna nie zawsze przekłada się na wyższą pensję, to zarobki zwiększają się o tyle, że odpadają koszty jedzenia na zewnątrz. Zmniejszają się również wydatki związane z kupowaniem odzieży. W wielu zakładach pracy obowiązuje przecież dress code, co niejednokrotnie wymusza kupowanie co jakiś czas ubrań w określonym stylu.

Zalety pracy zdalnej z perspektywy pracodawcy

Praca zdalna jest również wygodniejsza dla pracodawców. Dziś coraz więcej firm poszukuje pracowników do wykonywania obowiązków w trybie „home office”.

Wydajność pracy „na swoim” zwykle nie jest wcale mniejsza niż w biurze, a czasem jest nawet wyższa m.in. dzięki programom do pracy zdalnej. Pozostałe istotne czynniki z punktu widzenia pracodawcy to:

  • brak konieczności organizowania miejsc pracy, a tym samym utrzymywania biura – to znaczna redukcja kosztów;
  • współpraca w oparciu o umowy cywilnoprawne – odpadają koszty wynikające z umowy o pracę;
  • możliwość kontrolowania efektywności pracy za pomocą szeregu nowoczesnych narzędzi do telepracy, jak systemy CRM. Spotkania, konferencje i szkolenia również mogą odbywać się zdalnie, za pomocą funkcjonalnych https://systell.pl/program-do-wideokonferencji/.

Koszty utrzymania firmy i pracowników maleją, a zyski pozostają na stałym lub są nawet na wyższym poziomie.

Czy praca zdalna jest więc przyszłością i etat przejdzie niebawem do lamusa? Sytuacja zamrożenia gospodarki z powodu epidemii koronawirusa i przymusowe przejście na pracę zdalną w wielu firmach pokazała, że to rozwiązanie ma wiele zalet i sprawdza się bardzo efektywnie.

Niewykluczone więc, że praca zdalna lub przynajmniej w trybie mieszanym (raz w biurze, raz w domu) stanie się na tyle popularna, że w ciągu najbliższych lat zdominuje pracę etatową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here