Rynek gier komputerowych

Historia gier komputerowych liczy już dobre kilkadziesiąt lat, ale dopiero w ostatniej dekadzie rynek ten stał się jedną z kluczowych części całego sektora mediów i rozrywki. Najpopularniejsze gry komputerowe przynoszą dziś przychody liczone w setkach milionów dolarów. Coraz więcej osób nie tylko gra w gry na komputerze, konsoli czy smartfonie, ale również śledzi profesjonalne rozgrywki e-sportowe.

Polski i światowy rynek gier komputerowych ciągle rośnie

Branża gier komputerowych jest jedną z kluczowych i najszybciej rozwijających się części przemysłu rozrywkowego. Obok wideo i reklamy w internecie gry są obecnie głównym czynnikiem wzrostu całego sektora mediów i rozrywki.

Już w 2018 roku rynek gier komputerowych na świecie przyniósł przychody porównywalne do tych, co Hollywood zarobiło w całych Stanach Zjednoczonych. W 2019 roku wzrosły one o kolejne 4% i wyniosły aż 120,1 miliarda dolarów.

Najwięcej pieniędzy wygenerowały produkcje mobilne (64,4 miliarda) oraz na komputery osobiste (29,6 miliarda) i na konsole (15,4 miliarda), choć coraz istotniejszy jest też segment streamingu na platformach takich jak Twitch, Mixer czy YouTube. Najbardziej dochodową grą komputerową była „Fortnite” (1,8 miliarda), z kolei z zeszłorocznych premier najwięcej zarobiła FIFA 20, a wśród gier mobilnych „Honor of Kings” oraz „Candy Crush Saga”.

Według analityków 2020 rok przyniesie dalszy, dynamiczny wzrost, bo na rynek wejdzie kilka znaczących gier (m.in. „The Last of Us Part II” czy „Cyberpunk 2077”), a także nowe konsole czołowych producentów (PlayStation 5 i Xbox Series X; obecnie najlepsze urządzenia dostępne dla graczy to PlayStation 4 PRO i Xbox One S).

Polska branża gier komputerowych i e-sportu również notuje rekordowe wyniki. Według PwC w 2019 roku była już warta 664 miliony dolarów, co oznacza około 150% wzrostu w porównaniu do 2014 roku. Kluczowe znaczenie miał tu międzynarodowy sukces najpopularniejszej polskiej gry komputerowej, czyli „Wiedźmin 3: Dziki Gon” autorstwa CD Projekt. Z kolei na 17 września 2020 roku zaplanowano premierę długo oczekiwanej produkcji „Cyberpunk 2077” tego studia.

E-sport i świat popularnych gier komputerowych

Coraz większy wpływ na rynek gier komputerowych mają multiplatformowe produkcje w modelu free-to-play – takie jak „Fortnite Battle Royal” – w które mogą grać w sieci miliony osób jednocześnie (więcej informacji na temat gry i jej fenomenu znajdziesz na stronie: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/jak-grac-w-fortnite-dowiedz-sie-o-grze-sieciowej-ktora-podbila-swiat/). Stwarzają one ogromne możliwości, jeśli chodzi o kreatywne zastosowania. W sieciowych grach takich jak „Fortnite” czy „Minecraft” odbywają się już koncerty, festiwale, premiery filmowe i inne wydarzenia kulturalne, które przenoszą się do wirtualnego świata.

Na znaczeniu gwałtownie zyskuje też e-sport, co najsilniej widać w Azji. Pod względem emocji i zaangażowania widzów, generowanych przychodów, jak również zarobków najlepszych zawodników, rozgrywki w najpopularniejsze gry komputerowe nie ustępują już wielu tradycyjnym dyscyplinom sportu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa nawet wprowadzenie takich zawodów do programu Igrzysk.

Popularne gatunki gier komputerowych

W 2019 roku najpopularniejszym gatunkiem gier komputerowych były tak zwane RTS (ang. real-time strategy), w których gracze podejmują w czasie rzeczywistym decyzje, mające najczęściej doprowadzić do zwycięstwa swojego państwa lub armii nad przeciwnikiem (klasyczne przykłady to serie „Command & Conquer”, „Warcraft” czy „Starcraft”). Innym typem gier, który ma licznych zwolenników, są gry RPG, czyli fabularne, często wywodzące się z wersji papierowych (np. serie „Fallout”, „Baldur’s Gate” czy „Final Fantasy”).

Stosunkowo nowym i niezwykle popularnym gatunkiem gier, które czerpią z dwóch wcześniej wymienionych rodzajów, są gry multiplayer online battle arena (w skrócie: MOBA), takie jak na przykład „League of Legends” czy „Dota 2” (dowiesz się więcej na ich temat z tekstu: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/gaming-wedlug-orange-najlepsze-gry-moba/). Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również gry FPS, czyli strzelanki, w których akcję obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby (przeczytasz o nich w artykule: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-grach-fps-i-rozgrywce-sieciowej-strzelanki-wciaz-sa-popularne/).

Gatunków gier komputerowych jest oczywiście znacznie więcej. Warto wymienić choćby gry sportowe, wyścigi i inne zręcznościowe, a także gry: przygodowe, ekonomiczne, logiczne, taktyczne czy muzyczne. Nie brakuje też gier edukacyjnych, w tym gier dla dzieci, które mogą łączyć różne gatunki.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here