Zacząłeś odczuwać brak satysfakcji z udziału w nowych projektach? Przestałeś również czerpać przyjemności z kodowania, a wcześniej twoja praca dostarczała Ci masę radości i satysfakcji? Prawdopodobnie zderzyłeś się z wypaleniem zawodowym. Przemęczenie pracą może spotkać zarówno doświadczonego programistę z kilkunastoletnim stażem, jak przydarzyć się osobom pracującym w branży od niedawna. Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego? Jak z nim walczyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest wypalenie zarodowe i jak się objawia?

Wypalenie zawodowe to stan będący konsekwencją długotrwałego wykonywania zbyt wymagających obowiązków lub monotonnej pracy. Objawy wypalenia zawodowego mogą manifestować się zarówno fizycznie jak i w sferze emocjonalnej. Z reguły pierwszą oznaką wypalenia zawodowego jest uporczywe zmęczenie, towarzyszące nam od samego przebudzenia. Niekończące się zmęczenie równocześnie utrudnia także zaśnięcie. Trwanie w takim stanie doprowadza do problemów ze skupieniem się na powierzonych zadaniach. Dla osób dotkniętych wypaleniem zawodowym, nawet najprostsze zadania, które niegdyś nie sprawiały im kłopotów, stają się niezwykle trudne. Wypaleniu towarzyszy także apatyczność i brak chęci do interakcji z najbliższymi współpracownikami. Wypalenie zawodowe manifestuje się również fizycznie w postaci silnych bólów głowy, wysokim ciśnieniem, czy dusznościami.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Bardzo często osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym za przyczynę swego złego samopoczucia uważają pracodawcę i próbując poprawić swoje samopoczucie, decydują się na zmianę miejsca pracy. Niestety rozwiązanie to jest tylko półśrodkiem. Nawet zmieniając pracodawcę ryzykujemy, że po jakimś czasie wypalenie powróci w nowej firmie. Dlatego zamiast uciekać przed problemami rozwiązaniem dużo bardziej korzystnym będzie zmierzenie się z nimi. Świetnym pomysłem jest przypomnienie sobie, dlaczego wybraliśmy taką, a nie inną pracę i spróbować znów odnaleźć tę pierwotną radość, którą praca nam sprawiała na początku kariery. Do uniknięcia wypalenia zawodowego konieczne jest również zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. W momencie, gdy skupieni na nowych projektach odmawiamy sobie odpoczynku, bardzo łatwo stracić jest zapał do pracy. Dlatego istotne jest również wyrobienie w sobie nawyków polegających na chwile odpoczynku od pracy. Nie odbierajmy telefonu służbowego podczas przerwy na posiłek, jeśli to możliwe nie zaglądajmy na firmowego maila w weekendy, czy na urlopie. Dobrym pomysłem na walkę ze znudzeniem podstawowymi obowiązkami w pracy, jest rozwinięcie własnych kompetencji. Gdy doskwiera nam monotonia warto rozpocząć nowy kursu doszkalający, czy wziąć udział w konferencji programistycznej, poznając rzeczy z poza naszej głównej specjalizacji. Poznawanie nowych języków programowania może być dodatkowym atutem w pracy, ale również pozwoli nabrać większej pewności siebie i swoje umiejętności.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca w IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here