Przygotowywanie kopii zapasowych jest obecnie jedną z najbardziej efektywnych metod zabezpieczenia kluczowych danych. Nawet wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia danych lub ich utraty, wówczas do dyspozycji mamy ich kopię.

Kopia zapasowa, czyli tak zwany back-up to nic innego jak kopia danych, którą wykonuje się w celu ich zabezpieczenia. Im więcej jest miejsc, w których przechowujemy kopie danych, tym są one bezpieczniejsze, ponieważ wtedy, gdy jedno to miejsce będzie nieodstępne, możemy skorzystać z innych.

Często mówi się, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe, a także na tych, którzy dopiero będą je robili. Back-upy warto przeprowadzać zarówno w stosunku do swoich prywatnych danych, na przykład ważnych dokumentów, fotografii, filmów, jak i w przedsiębiorstwie, gdzie istotnych danych jest jeszcze więcej.

Wśród głównych powodów, dla których warto robić kopie zapasowe, znajdują się:

  • awarie dysków twardych w komputerach
  • kradzież komputera lub nośnika danych, na przykład pendrive
  • pomyłkowe wykasowanie ważnych danych
  • skasowanie danych przez inne osoby
  • utrata danych wskutek działania wirusów komputerowych
  • inne zdarzenia losowe

Jak wykonać back-up danych?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, back-up danych polega na wykonaniu ich kopii oraz umieszczeniu ich w innym, bezpiecznym miejscu. Najprostszą formą wykonania back-upu jest przekopiowanie danych na nośniki zewnętrzne, na przykład płyty DVD czy CD, pendrive, kartę pamięci. Możemy wtedy skorzystać z nich zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest wykonanie kopii zapasowej przez internet – zapisanie danych w chmurze, czyli na dysku wirtualnym. Z takich usług możemy korzystać za darmo, ale w przypadku firm zalecane jest skorzystanie z płatnych rozwiązań, które cechują się większym bezpieczeństwem. Dodatkowym atutem przechowywania danych w chmurze jest możliwość dostępu do nich z dowolnego komputera i dowolnego miejsca na świecie. Wobec tego metoda ta wypiera powoli standardowe kopie zapasowe na innych nośnikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here