Koniec roku często sprzyja zakupom, które całymi miesiącami były odkładane “na potem”. Żeby być na rynku konkurencyjnym, trzeba śledzić pojawiające się na rynku nowości, aktualizować oprogramowania a nierzadko kupić nowy sprzęt o większych możliwościach technicznych, niż ten, który nam służył do tej pory. Grudzień to także miesiąc podsumowania całego roku podatkowego, sprawdzanie, czy wszystkie koszty zostały prawidłowo zakwalifikowane.

Jeśli właściciel firmy z branży reklamowej kupił nowy program komputerowy, w rzeczywistości zapłacił  za licencję pozwalającą  na korzystanie z niego w określonym czasie, przestrzegając  zawartych w niej zapisów. Nie każdy, zwłaszcza początkujący biznesmen, wie jak uporać się z rozliczeniem tej inwestycji z punktu widzenia podatkowego. Czy będzie to koszt uzyskania przychodu?.Czy zakup będzie stanowił wartość niematerialną i prawną koniecznym, czego konsekwencją będzie konieczność umieszczenie zakupionego programu w ewidencji majątku przedsiębiorstwa?.

Sposób rozliczenia tego typu zakupów do firmy jest uzależniony od kosztu nabycia towaru.

Jeśli program wraz z zainstalowaniem i wdrożeniem kosztował mniej niż  3500 zł netto, wówczas przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia zakupu do kosztów uzyskania przychodu w dacie jego nabycia. W rocznym PIT (składanym w styczniu lub kwietniu, w zależności od wyboru przez przedsiębiorcę formy opodatkowania) , będą uwzględnione koszty uzyskania przychodu. Od stycznia rozpoczyna się  w urzędach skarbowych czas składania deklaracji PIT za poprzedni rok podatkowy. A podatki płacą wszyscy, również przedsiębiorcy. Jeśli nie do końca wiadomo, jakie są możliwości rozliczenia dochodów uzyskanych przez firmę w 2017 roku, z pomocą przyjdzie na pewno program do rozliczania PIT.

PITy 2017   program  pomoże w wypełnieniu różnych deklaracji

Każdy z nas, kto ma komputer, smartfon lub tablet  oraz dostęp do Internetu może wypełnić darmowy PIT online 2018, nawet z najdalszego zakątka świata. Nie trzeba przy tym być specem od obsługi komputera. Niemal każdy dostępny w Sieci  program PIT za darmo  dedykowany jest podatnikom, którzy mają “jako tako“ opanowaną sztukę obsługi komputera, smartfona, czy tableta. Prosty w obsłudze i intuicyjny program poprowadzi każdego użytkownika do szczęśliwego zakończenia, czyli bezpiecznego przesłania drogą elektroniczną wypełnionego PITu. Większość dobrych programów, takich jak darmowy program PIT 2017 PITax.pl Łatwe podatki, daje mozliwość rozliczenia dochodów i wyliczenia podatku na deklaracjach: PIT 16A, PIT 19A, PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37 i PIT 38 a następnie przesłanie do właściwego urzędu skarbowego.

Ułatwienie przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego – darmowy PIT online 2018

Dobry, darmowy program PIT 2017, który można znaleźć w Internecie na pewno znacznie ułatwi każdemu podatnikowi roczne rozliczenie dochodów przez Internet. Niemal wszystkie portale podatkowe oferują użytkownikom takie ułatwienia. Program do rozliczania PIT jest dostępny w formie płyty CD i dystrybuowany przez wiele fundacji i innych organizacji pożytku publicznego, liczących na 1% podatku, dzięki któremu będą mogły realizować swoje zadania. Programy wydawane na płytach mają wpisany KRS konkretnej OPP. Internet to miejsce, w którym można znaleźć program PIT bez KRS. Zanim rozpoczniemy roczne rozliczenie podatku, sprawdźmy, czy wybrany przez nas program PIT za darmo, jest bezpieczny, dysponuje obowiązującymi w tym roku formularzami PIT i bazą aktualnych przepisów podatkowych. Przed przystąpieniem do wypełnienia deklaracji podatkowej przez Internet powinniśmy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty lub ich skany. Potrzebna będzie wartość uzyskanych w poprzednim roku podatkowym dochodów oraz kosztów ich uzyskania. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka prostych pytań, program pomoże dobrać właściwą dla podatnika deklarację wraz z załącznikami.

Do wypełnionego formularza musimy wpisać,  jako przedsiębiorcy NIP, imię i nazwisko oraz datę  i miejsce urodzenia. Wszelkie potrzebne działania matematyczne wykona za nas darmowy program PIT 2017 i dlatego praktycznie niemożliwe są pomyłki w rachunkach. Pod koniec wypełniania zeznania podatkowego, darmowy PIT online 2018 poprosi o podanie kwoty przychodu, jaką wpisaliśmy w poprzednim, przesłanym do urzędu skarbowego formularzu PIT. Jest to element identyfikujący osobę składającą rozliczenie, niezbędny do elektronicznego wysłania dokumentu, jakim jest e-PIT. Pisałam wcześniej, że program PIT w zasadzie wyklucza możliwość pomyłek rachunkowych, jednak możemy pomylić się wpisując cyfry z dokumentów przesłanych przez płatnika lub dane osobowe. Program PIT za darmo umożliwia przekazanie 1% podatku na cele charytatywne lub społeczne. Wybierając  program PIT bez KRS, pamiętajmy o uzupełnieniu odpowiedniego pola numerem KRS wybranej OPP, która musi widnieć na liście organizacji uprawnionych do zbiórki 1% podatku. Zwieńczeniem prawidłowo wypełnionej i przesłanej do urzędu skarbowego e-deklaracji jest  Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które trzeba zachować w wersji elektronicznej lub papierowej przez 5 lat.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here