Serwer dedykowany jest fizycznym komputerem przeznaczonym dla konkretnego użytkownika do dowolnego wykorzystania informatycznego. Urządzenie mieści się w serwerowni firmy hostingowej. Serwer dedykowany ma bardzo wysoką moc obliczeniową i brak limitów transferu. Usługa jest przeznaczona dla firm potrzebujących dużo miejsca na dysku. Są to najczęściej serwisy aukcyjne, portale społecznościowe lub witryny skupiające kilka usług naraz.

Do założenia strony niezbędny jest zakup hostingu i domeny. Popularne serwery to współdzielone, VPS oraz dedykowane.

Serwer dedykowany – czym jest?

Serwery dedykowane to oddzielne komputery z olbrzymią mocą obliczeniową. Usługa jest przeznaczona dla jednego klienta, który może wynająć sprzęt od firmy hostingowej lub zakupić własny i zainstalować go w zewnętrznej serwerowni (kolokacja). Pierwsza opcja jest niewątpliwie dużo tańsza i łatwiejsza, jednak druga możliwość gwarantuje większą niezależność. Na tym serwerze można instalować własne aplikacje, oprogramowanie i konfigurować dowolnie system operacyjny. Klient, który wykupił serwer dedykowany, może korzystać z niego indywidualnie lub udostępnić kolejnym użytkownikom na zasadzie reselling hostu. Serwery te są zarządzane protokołem SSH służącym do łączenia terminalowego komputerów.

Serwer dedykowany – zalety

Korzystając z serwera dedykowanego, ma się pełną niezależność oraz maksymalnie wysoką jakość usług. Użytkownik nie ma ograniczenia transferu oraz nie jest w stanie przekroczyć pojemności dyskowej, która sięga nawet do 2x 4000 GB. Usługa cechuje się również bardzo niską awaryjnością działania, a jeśli wystąpi niepożądana okoliczność to profesjonalna obsługa techniczna służy pomocą 24 godziny na dobę. Znacznie łatwiej współpracować z firmą hostingową, która trzyma swoją serwerownię w Polsce. W przeciwieństwie do pozostałych typów serwera (współdzielony, VPS) nie ma możliwości, aby inni użytkownicy wpływali na pracę klienta wyposażonego w usługę dedykowaną. Jest to najdroższa opcja, jednak gwarantuje potężne możliwości.

Serwer dedykowany – dla kogo?

Serwery dedykowane umożliwiają zakładanie stron internetowych, domeny lub pocztę. Jest to usługa skierowana do wymagających użytkowników, którzy chcą być pewni wysokiej jakości i bezawaryjności systemu. Z serwerów dedykowanych korzystają zwykle:

  • duże portale społecznościowe,
  • serwisy aukcyjne,
  • strony, na których występuje duża liczba unikalnych użytkowników,
  • witryny wymagające dużej pojemności danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here