Pomimo wszechobecnej automatyzacji to właśnie zasoby ludzkie są fundamentem, na którym niemal wszystkie firmy starają się budować swój sukces. Obecnie praca wykwalifikowanej kadry wymaga od pracodawcy szczególnej uwagi. Dlatego tak wiele firm wprowadza system RCP, którego zadaniem jest ułatwienie pracy, zwiększenie motywacji kadry oraz przejrzyste rozliczenie czasu pracy i surowców.
Jak wygląda projekt RCP?
System RCP nie jest rozwiązaniem, które w niezmienionej formie można powielać w każdej firmie. Ze względu na zróżnicowaną specyfikę system RCP powinien być dopasowany do indywidualnych wymagań przedsiębiorstwa. Projektowanie systemu opiera się przede wszystkim na rzetelnym zebraniu informacji dotyczących konkretnego przedsiębiorstwa. Szczególnie dotyczy to liczby pracowników, liczby tzw. operatorów systemu oraz metodę weryfikacji pracowników.
Dlaczego tak ważne jest precyzyjne określenie liczby pracowników? Od tego zależy bowiem ilość terminali, jakie będą ich obsługiwać. Rejestracja obecności pracowników musi być procesem płynnym. Nie może dojść do sytuacji, kiedy przy terminalu tworzą się kolejki opóźniające rozpoczęcie pracy. Określając liczbę pracowników, należy również doprecyzować wszystkie rodzaje zdarzeń i ich ilość. Przykładem takiego zdarzenia jest rozpoczęcie lub zakończenie pracy czy też wyjście służbowe.
Operator systemu RCP to osoba, która na komputerze ma zainstalowaną aplikację i uzyskuje dostęp do danych gromadzonych przez system RCP. Co istotne wszyscy operatorzy nie muszą pełnić równorzędnych funkcji. Zakres dostępu do danych w systemie może być uzależniony od pełnionej przez nich funkcji w przedsiębiorstwie.
Ważnym elementem budowania systemu RCP jest również określenie sposobów weryfikacji pracowników. Do najbardziej popularnych metod możemy zaliczyć:
- Rejestrację kartą zbliżeniową,
- Weryfikację za pomocą odcisku palca,
- Identyfikację twarzy,
- Walidację za pomocą hasła lub kodu PIN
Większość terminali jest przystosowana do obsługi kilku metod jednocześnie. Wybierając liczbę rejestratorów, warto pomyśleć perspektywicznie pod kątem planowanego rozwoju przedsiębiorstwa i wzrostu liczby pracowników.
Jakie funkcje może mieć aplikacja systemu RCP?
Sercem systemu RCP jest bez wątpienia oprogramowanie, które spina ze sobą działanie wszystkich urządzeń rejestrujących w firmie. System RCP oparty na sprawdzonej aplikacji pozwala na wiele więcej niż tylko rejestracja wejść i wyjść. Korzystając z profesjonalnego oprogramowania można m.in.:
– tworzyć uporządkowane i przejrzyste karty pracy lub karty meldunkowe,
– generować raporty, które pozwalają na rozliczenie poszczególnych pracowników z czasu pracy oraz wykorzystanych surowców,
– weryfikować w czasie rzeczywistym status obecności danego pracownika z uwzględnieniem aktualnie wykonywanych zadań, postępów prac etc.
System Rejestracji Czasu Pracy pozwala stale kontrolować koszty pracy oraz wydajność pracowników. Dzięki temu możliwe jest delegowanie konkretnych osób do zadań, w których są najbardziej skuteczne. Poprawa efektywności w prosty sposób przekłada się na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa.