Wyczyść dane zanim sprzedasz komputer firmowy

0
1595

Wymiana komputera w firmie to częste zdarzenie. Zbyt powolny, niewystarczające parametry do potrzeb aktualnych zadań czy po prostu firmowe zasady – to najczęstsze powody. Efekt to zalegający w szafach sprzęt komputerowy i często pozostawione w nich dane wrażliwe klientów, firmy, pracowników.

Usuwanie danych z starych komputerów to dla wielu firm nadal temat mało ważny. Często błędnie rozumiany sposób zapisu i przechowywania informacji na dyskach skutkuje działaniami pozornie usuwającymi dane. Najczęstsze błędy to przekonanie, że wystarczy wcisnąć guzik delete i gotowe – dane zniknęły. Nic bardziej mylnego. Dane nadal są zapisane na dysku. Została jedynie wygenerowana informacja do systemu , że miejsce jest wolne. Efekt – system nie widzi usunietych przez nas danych ale faktycznie nadal istnieją. W każdej chwili można je stosunkowo łatwo odczytać. Nie wymaga to specjalistycznego oprogramowania czy zaawansowanej wiedzy informatycznej. Kilka prostych działań i każdy może dane przeczytać, powielić i wykorzystać. A to oznacza duże problemy zwłaszcza w przypadku danych wrażliwych firm. Przedsiębiorstwa są zobowiązane do właściwego zabezpieczenia informacji o swoich klientach, pracownikach czy działalności firmy. Przepisy RODO wyraźnie wskazują, że firma musi dołożyć wszelkich starań by możliwie najlepiej zabezpieczyć i usunąć kiedy to będzie konieczne elektroniczne dane wrażliwe. Procedury usuwania danych elektronicznych i narzędzia powinna regulować tzw. Polityka informacyjna firmy. Międzynarodowe korporacje posiadają szczegółowe regulacje w tym zakresie. Duże i mniejsze przedsiębiorstwa rodzime nadal dość swobodnie podchodzą do zagadnienia. NIe wystarczy jednak samo spisanie zasad. Ważne by znali je i stosowali pracownicy, zwłaszcza podczas wymiany komputerów, laptopów czy telefonów firmowych. W każdym z nich zostają dane: raporty branżowe, formularze, oferty biznesowe, umowy czy korespondencja firmowa. Wszystko to zawiera informacje, które mają wartość i znaczenie. Nie powinny trafić do przypadkowych osób, a kiedy klient, pracownik zażąda powinny zostać usunięte.

Usuwanie danych elektronicznych z komputerów najlepiej zlecić firmom zewnętrznym, specjalizujących się w realizacji usług profesjonalnego usuwania danych np. selkea.pl. Firmy te posiadają specjalistyczne, licencjonowane oprogramowanie. Jeżeli komputery są sprawne i planujemy je sprzedać najlepszą do usunięcia danych z dysków będzie metoda usuwania programowego czyli tzw. nadpisywanie danych. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania dane na dysku zostaną “przykryte” (nadpisane) innymi przypadkowymi informacjami. Nie będzie więc możliwe ich odczytanie. Stosowane w takich przypadkach oprogramowanie gwarantuje skuteczność działań. Dodatkowo po zakończeniu nadpisywania zostanie wygenerowany raport potwierdzający usunięcie danych z komputera. To ważne, pozwala wykazać firmie, żę dołozyła wszelkich starań i przeprowadził proces usuwania danych rzetelnie. Programowe usuwanie danych realizowane pod stałą kontrolą specjalistów.

Dodatkowo firmy korzystające z usług zewnętrznych dotyczących usuwania danych z komputerów oszczędzają czas. Proces nadpisywania danych na dysku trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Często wymagane jest jego powtórzenie lub weryfikacja co zajmuje kolejne cenne godziny. Dla działających w firma zespołów IT to spore obciążenie. Przy sporym spektrum działań, prowadzenie prac nadpisywania danych często w kilku a nawet kilkudziesięciu urządzenia to kilka dni roboczych. Dodatkowo konieczna jest przy okazji wymiany sprzętu w firmie inwentaryzacja, ustalenie kwestii księgowo – finansowych. Finalnie przy wymianie sprzętu będzie zaangażowane kilka godzin przez niekiedy kilka dni. Można jednak to zaangażowanie pracowników zredukować poprzez outsourcing tych działań. FIrmy specjalizujące się w usuwaniu danych jak SELKEA zajmą się tematem kompleksowo. NIe tylko wyczyszczą dane wrażliwe z dysków ale też wycenią wartość urządzenia i zajmą się jego ponowną sprzedażą. Mogą również prowadzić tzw. sprzedaż wewnętrzną czyli przejąć obowiązki odsprzedaży sprzętu służbowego pracownikom firmy (dotychczasowym użytkownikom). Warto rozważyć tego rodzaju wsparcie.

Stosunkowo niewygórowane koszty pozwolą uniknąć nadmiernego zaangażowania pracowników firmy w tego rodzaju działania. Mogą również przynieść realne oszczędności a nawet dodatkowy zysk – po sprzedaży używanych komputerów. Nieprzekonanych zachęcamy do kontaktu z doradcami, którzy zawsze podpowiedzą jak optymalnie przeprowadzić wymianę starego, niepotrzebnego sprzętu IT w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here