Stycznik to elektryczny mechanizm łączący, przestawiany inaczej niż ręcznie. Posiada tylko jedno położenie styków ruchomych, zdolny jest do załączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.

Konstrukcja i zastosowanie styczników

Wszyscy, którzy w codziennej pracy wykorzystują styczniki bądź je produkują tak jak firma Schneider wiedzą, jak wygląda taki element i gdzie najlepiej się sprawdza. Przede wszystkim, stycznik cechuje się wysoką trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń. Stosunkowo małe wymiary, niewielka masa i wysoka pewność działania sprawiają, że styczniki są w elektryce powszechnie używane. Stycznik składa się z: izolacyjnej podstawy stycznika, rdzenia nieruchomego, cewki stycznika, zwory ruchomej elektromagnesu, styku nieruchomego, styku ruchomego, styków zwiernych i rozwieranych, sprężyn stykowych i komór gaszeniowych łuku elektrycznego. Poza tym, można dobrać do styczników takie akcesoria jak: bloki styków pomocniczych, mechaniczne blokady zatrzaskowe, elektroniczne moduły czasowe, moduły mechanicznych blokad, czy cyfrowe przekaźniki termobimetalowe.

Styczniki idealnie nadają się do załączania: obwodów silnikowych, urządzeń modułowych, grzałek, pomp, syren, lamp, wentylatorów i większych styczników.

Działanie styczników

Styczniki działają podobnie jak przekaźniki. Poprzez ich załączenie sygnał jest dalej przekazywany. W zależności od konstrukcji stycznika, może być to sygnał prądowy bądź napięciowy. Styczniki jako urządzenia do załączania układów silnoprądowych są niezawodne. Przy odpowiednio wysokim napięciu na cewce zstyki zamykają się, natomiast przy jego spadku dochodzi do opadnięcia zwory i otworzenia zestyków przez elektromagnes. Każdy fachowiec z branży energetycznej wykorzystuje na co dzień w swojej pracy styczniki, dlatego dobrze będzie wiedzieć, na jakiej zasadzie one w ogóle działają. To pozwoli na ich optymalne zastosowanie. Oczywiście, zawsze należy dobrać stycznik pod rodzaj wykonywanej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here