Dzisiaj decydując się na zegarek, bierzemy pod uwagę w dużej mierze jego wygląd, cenę oraz ewentualnie dodatkowe funkcje, które posiada. Teraz zegarek to bardzo często atrybut modowy, a nie po prostu czasomierz, który jeszcze parędziesiąt lat temu, był jednym urządzeniem, które pozwalało zorientować się w czasie, gdyż w kieszeni nie nosiło się telefonu, a w torbie laptopa i tabletu. Dzisiaj podczas zakupu zegarka dylemat stanowi to, czy wybrać bardziej sportową, czy elegancką wersję, czy pasek powinien być skórzany, czy może z tworzywa sztucznego. Bardzo często zapominamy jednak o podstawowym rozróżnianiu, a mianowicie o tym, czy wybrać zegarek kwarcowy czy mechaniczny?

Zegarek mechaniczny

Zegarki mechaniczne dostęne w ofercie Otozegarki – https://www.otozegarki.pl/zegarki-rodzaj/mechaniczne, to tradycyjne wersje, które napędzane są przez skomplikowany mechanizm wyposażony w takie elementy, jak wychwyt i balans, które napędzane są przez energię z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się wprawia w ruch konkretne podzespoły. Balans porusza się z określoną częstotliwością, a wychwyt przekłada ją na stale odcinki czasu.

Zegarek kwarcowy

Zegarki kwarcowe to zupełnie inna kategoria. Są one zasilane baterią, a cała zasada działania opiera się na drganiach kryształu kwarcu, które przekłada się na odmierzanie czasu. Przez specjalistów nazywa się to zjawiskiem piezoelektrycznym, które sprawia, że na powierzchni kryształu pod wpływem naprężenia mechanicznego pojawiają się ładunki elektryczne wprawiane w ruch, a specjalne układy cyfrowe zliczają drgania i przekładają je na aktualny czas. Zegarki kwarcowe są wyposażone także w tzw. rezonator kwarcowy, który sprawia, że sygnał ma precyzyjną częstotliwość, która rzutuje na punktualność czasomierza. Warto wspomnieć, że w zegarkach kwarcowych czas wyświetlany jest najczęściej na ekranach LCD.

Który lepszy?

Punktualność to pierwsza i najważniejsza zaleta zegarków kwarcowych. W przypadku zegarków mechanicznych notuje się dużo większe odchylenia, które mogą sięgać nawet kilkunastu sekund. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zegarki kwarcowe bardzo często są wyposażone w mechanizmy sterowane falami radiowymi, które są odliczane przez bardzo punktualny zegar atomowy.

Podobna jakość

Zegarki mechaniczne i kwarcowe mogą zostać wykonane w większości z tych samych materiałów, dlatego jeśli chodzi o jakość to ciężko znaleźć tutaj jakąkolwiek przewagę jednego nad drugim. Zegarki kwarcowe są bardziej wygodne w codziennej obsłudze i ewentualnym serwisowaniu. Najczęściej trzeba wymienić baterię. Natomiast w przypadku zegarków mechanicznych naprawy bywają dużo bardziej skomplikowane, czasochłonne, a co za tym idzie – drogie.

Czemu mechaniczny?

Zegarki mechaniczne posiadają jedną bardzo ciekawą cechę, jaką jest kontakt człowieka z technologią, czyli skomplikowanym mechanizmem, który ciężko zrozumieć, aczkolwiek jego wydajność i to, na jakiej zasadzie działa może zapierać dech w piersiach i robić wrażenie nawet na najbardziej zaciekłych fanach nowych technologii. Będą one przeznaczone raczej dla osób, które systematycznie użytkują zegarek, ponieważ w przypadku dłuższych przerw w noszeniu sprężyna może się nie naciągnąć, co spowoduje zatrzymanie mechanizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here