Jak są zbudowane płytki drukowane?

0
1989

Płytki obwodowe są spotykane wszędzie tam, gdzie mamy styczność z elektroniką. To dzięki zamontowanym na nich blaszkom, możemy uzyskać połączenia elektryczne i sprawić, aby nasze urządzenie zaczęło działać. Jak jednak są one zbudowane i jakie elementy podlegają lutowaniu?

Najważniejsze elementy płytek PCB

Większość płytek obwodu drukowanego zawiera tylko jedną warstwę miedzi, znajdującą się na spodzie. Możemy jednak wyróżnić także inne istotne jej części. Przede wszystkim na górze umieszczona jest tak zwana warstwa TOP, na której widoczne są poszczególne elementy płytki. Białe nadruki, które pozwalają na lokalizację miejsc dla elementów, znajdują się na warstwie opisu.

Na części przedniej płytki obwodowej mieści się także izolator, który nie może przewodzić prądu. Z reguły jest on dość cienki. Jego warstwa wynosi najczęściej od 1,5 do 3 mm grubości. Warstwa, na której znajduje się izolator nazywamy laminatem.

Druga strony płytki obwodowej odpowiada za tworzenie połączeń elektrycznych. Tak zwana warstwa ścieżek jest bardzo istotnym elementem. Zawiera ona wszystkie miedziane połączenia. Zielona, izolująca farba nazywana jest natomiast soldermarską. Dzięki niej mamy pewność, że nic nie ulegnie uszkodzeniu.

Tak zwane pady są zaś pokryte warstwą cyny, osłaniającej przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to istotna warstwa dla płytek PCB, ponieważ to na niej przebiega cały proces lutowania, który odpowiada za finalny efekt i jakość połączeń elektrycznych.

Czy możemy stworzyć płytki PCB w domowych warunkach?

Z racji, że obwody drukowane i płytki PCB są obecne praktyczne w każdym urządzeniu elektrycznym, samodzielne ich tworzenie może wydawać się ekonomiczne. Jednakże trzeba mieć świadomość, że w domowych warunkach możemy nie tylko nie uzyskać pożądanego efektu, ale także zwiększymy ryzyko popełnienia błędu.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że sami nie jesteśmy w stanie wykonać równej soldermaski, a już tym bardziej warstwy opisowej. Cały proces będzie bardziej skomplikowany. Warto więc zamówić specjalne, gotowe już płytki.

Przy samodzielnym wykonywaniu obwodu drukowanego niezwykle istotne jest obycie się z lutownicą. Musimy bardzo ostrożnie i umiejętnie posługiwać się grotem, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów. Nakładając cynę, trzeba natomiast zachować cierpliwość. Przy posługiwaniu się miedzią warto natomiast pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi. Inaczej w bardzo prosty sposób możemy nie tylko stracić piękny połysk, ale także doprowadzić do uszkodzenia płytki PCB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here