Na czym nie warto oszczędzać, składając komputer?

Komputer z przeznaczeniem do użytku własnego powinien być maksymalnie bezawaryjny i idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Tym samym, kompletując wyposażenie wymarzonego sprzętu warto wiedzieć, na czym można oszczędzać, a na czym nie powinno się oszczędzać w żadnym przypadku.
Oczywiście, czasem trzeba iść na kompromisy, ale wiedzieć trzeba, przy jakich podzespołach warto, a które w krótkim czasie okazać się mogą nietrafionym wyborem.

Zasilacz jest tego rodzaju sprzętem, na który nie warto żałować funduszy. Wybierając odpowiedni model warto sugerować się wielkością mocy, dopasowując ją do zapotrzebowania na energię pozostałych podzespołów. Istotne jest to, że zbyt słaba moc zasilacza sprawi, że może ten może się spalić, a przez to uszkodzeniu ulegną podzespoły właśnie.

W komputerze stacjonarnym ważną rolę odgrywa dysk SSD, nazywany również dyskiem półprzewodnikowym. Takie są droższe od popularnych dysków HDD, ale oferują większy komfort użytkowania i odznaczają się zdecydowanie lepszymi parametrami (szybkością odczytu czy zapisu danych).

Sercem komputera jest płyta główna. I tu warto wiedzieć, że na rynku istnieje wiele różnorodnych jej modeli. Te różnią się między sobą nie tylko jakością i wykonaniem, ale również liczbą wejść, portów czy gniazd. Tu jednak warto kierować się myśleniem perspektywicznym. Dlatego nie warto dziś inwestować w płyty wyposażone jedynie w wejście USB typu 2.0, a lepiej zainteresować się portem 3.0.

Jeśli nasz komputer służyć ma częstemu graniu w gry czy pracy z programami dedykowanymi obróbce zdjęć, wybierzmy specjalną, bogato wyposażoną kartę graficzną. Pamięć RAM również nie może być przypadkowa i zbyt mała. Dziś standardem jest montaż przynajmniej takiej o pojemności 8 GB. Odpowiednia ilość RAM-u bowiem sprawi, że bez szwanku działać będą pozostałe podzespoły, tak ważne przecież.
Oszczędności nie warto robić również na procesorze. I choć ten nie musi być wcale najnowszej generacji, powinien być jednak odpowiednio dopasowany do indywidualnego zapotrzebowania użytkownika komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here