serwer

Na efektywność pracy serwera wpływa bardzo wiele elementów. Każdy z podzespołów spełnia szczególną funkcję, a od ich parametrów w dużym stopniu zależy szybkość działania, dostępność czy bezpieczeństwo. Aby zbudować wydajną maszynę i zagwarantować bezproblemową obsługę strony internetowej czy aplikacji webowej, warto zwrócić uwagę na specyfikację wszystkich części serwerowych. W ten sposób zyskać można sprzęt dedykowany zarówno mniej wymagającym, jak i w pełni profesjonalnym projektom.

Płyta główna

Podstawę każdego serwera stanowi płyta główna, która powinna wyróżniać się jak najwyższą wydajnością energetyczną. Na szczególną uwagę zasługują modele, które pozwalają na zainstalowanie nawet dwóch procesorów oraz podwyższonej liczby kości pamięci RAM. Płyty główne mogą posiadać niestandardowe kształty i wymiary, dlatego należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu tego komponentu do parametrów obudowy. W ten sposób można efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń, zyskując jednocześnie większą wydajność w realizacji zadań sieciowych lub związanych z udostępnianiem danych. Warto zdecydować się na produkty cenionych producentów – każda oferowana przez firmę Supermicro płyta główna z powodzeniem sprawdzi się w wielu konfiguracjach.

Procesor i pamięć RAM

W porównaniu do procesorów konsumenckich, jednostki dedykowane serwerom cechują się przede wszystkim odmiennym poborem energetycznym. Wersje te nie pobierają cały czas określonej mocy z boostami w przypadku trudniejszych zadań, tylko pozostają w stanie spoczynku i przez większość czasu zużywają minimalną ilość prądu. Wybierając CPU do serwera, warto zwrócić uwagę na zdolność do dopasowania optymalnego zapotrzebowania energetycznego względem bieżących obciążeń. Procesory serwerowe dysponują zwykle większą liczbą rdzeni, a także mogą współpracować z innymi jednostkami na jednej płycie głównej. Na szybkość działania serwera wpływają także kości pamięci RAM, które mogą różnić się pojemnością, taktowaniem i opóźnieniami. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzna konstrukcja układów, a także obecność funkcji Error Correction Code. Rozwiązanie to zwiększa współczynnik działania bezawaryjnego, co ma szczególne znaczenie w przypadku sprzętu pracującego bez przerwy.

serwery

Obudowa serwerowa i dysk twardy

Obudowa serwerowa powinna być przede wszystkim dostosowana pod konkretną płytę główną, a także inny sprzęt serwerowy – włącznie z dyskami twardymi, zasilaczami czy komponentami chłodzącymi. Na uwagę zasługuje zwłaszcza rozmiar, podawany zgodnie ze zunifikowanym systemem w Unitach – np. RACK 1U, 2U czy 3U. Pod tym względem bardzo uniwersalne są serwery Supermicro, które w swojej ofercie posiada Bizserver.eu. Na stronie https://bizserver.eu/pl/producent/supermicro można się zapoznać z różnymi produktami tej firmy, włącznie z tymi przeznaczonymi do zastosowań specjalnych. Ważnym elementem każdego serwera są dyski twarde, które powinny być pojemne oraz bezawaryjne. Obecnie do szczególnie polecanych należą modele SSD, charakteryzujące się większą szybkością zapisu i odczytu od klasycznych HDD. Te drugie mają natomiast bardzo dużą pojemność, przez co polecane są w przypadku serwerów storage. Na uwagę zasługują też super szybkie dyski NVM, które oszczędzają miejsce w szafie serwerowej.

Pozostałe podzespoły serwerowe

Kompletując maszynę, należy pamiętać również o zasilaczu. Odpowiada on za dystrybucję energii, dlatego jego moc musi być prawidłowo dobrana do wymagań sprzętowych serwera. Każdy kolejny komponent generuje dodatkowy pobór prądu, więc warto zdecydować się na wydajne urządzenia renomowanych marek. Pod tym względem również bardzo bogatą ofertę posiada Supermicro Polska. Do elementów zwiększających funkcjonalność serwera należą karty graficzne, pozwalające np. na realizację obliczeń, wdrażanie rozwiązań wizualnych na stacjach roboczych czy tworzenie infrastruktury pulpitów wirtualnych. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę odpowiednio niski pobór mocy w spoczynku, którym obecnie charakteryzuje się większość dobrej jakości modeli. Serwer wzbogacić także o karty rozszerzeń, np. dźwiękowe, USB czy M.2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here