Przejście z telewizji analogowej na cyfrową automatycznie pociągnęło za sobą konieczność zmiany odbiornika, lub zakupienie odpowiedniego dekodera, odbierającego sygnał DVB-T. To jednak dopiero połowa sukcesu, nie mniej ważny jest bowiem dobór odpowiedniego kabla koncentrycznego, a przede wszystkim anteny. Dzielą się one na zewnętrzne lub anteny pokojowe i różnią się zasadniczo w pewnych kwestiach. To one decydują o sile i jakości przekazu, zatem warto zastanowić się dłużej nad za i przeciw przypadku obu dostępnych rodzajów
Jaki rodzaj wybrać?
Warto jest zwrócić uwagę na różnice między dwoma wspomnianymi rodzajami. Otóż na antenę pokojową składa się konstrukcja o niedużym rozmiarze, która może mieć rozmaite kształty, walory estetyczne, ale też rodzaj zamontowanego wewnątrz wzmacniacza. W zależności od konkretnej anteny pokojowej, grubości ścian, piętra w budynku, a także rozmieszczenia i wielkości okien siła nadajnika może mieć różną moc, a tym samym odbiór sygnału mieć inną jakość. Ten rodzaj anteny perfekcyjnie sprawdzi się w przypadku mieszkań, znajdujących się w niedużej odległości od danego odbiornika. W przeciwnym wypadku może okazać się mało skutecznym rozwiązaniem.
Anteny panelowe
Jedną z odmian anten pokojowych są anteny panelowe. Skonstruowane są one specjalnie do montażu zewnętrznego. Jest to niewielka, zwarta konstrukcja zamknięta zazwyczaj w płaskiej obudowie. Zazwyczaj ze względu na znikomy zysk energetyczny wspomagane są specjalnymi wzmacniaczami antenowymi. Niestety często powodują one kłopoty z odbiorem, który jest dość czuły nawet na drobne zakłócenia zewnętrzne, które skutkują chociażby krótkimi przerwami lub zaburzeniami obrazu.
Z drugiej zaś strony niewątpliwą zaletą tego typu przekaźnika jest łatwość zastosowania, dlatego zastosowany w niewielkim obszarze wokół nadajnika może okazać się skutecznym rozwiązaniem.
Anteny siatkowe
Niedużej odległości od nadajnika wymaga również antena siatkowa, będąca kolejnym rodzajem anteny pokojowej. Ten typ anteny nazywany jest również dookólnym, gdyż w przeciwieństwie do innych nie odbiera on sygnały z konkretnego kierunku tylko z naokoła.
Najczęściej spotkać możemy się z modelami, w które wbudowano specjalnie przeznaczony do tego wzmacniacz szerokopasmowy oraz zintegrowany symetryzator. Tu należy jednak zachować ostrożność! Sukces tego rozwiązania zależy bowiem od jakości wykonania, która często niestety bywa mocno przeciętna. Dlatego też należy wystrzegać się tych anten siatkowych, które zawierają wzmacniacze o zbyt dużej sile.
Anteny pokojowe – plusy i minusy
Podsumowując powyższe rozważania można więc wyciągnąć wniosek, że anteny tego typu to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w warunkach niewielkiej odległości nadajnika. Ponadto należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak przede wszystkim jakość wykonania danego produktu oraz warunki panujące w pomieszczeniu. Warto też pamiętać o tym, że anteny pokojowe wzbogacone mogą być o wzmacniacz sygnału. Ponadto zaopatrując się w konkretny produkt ważne, aby stosować przewody, złączki, wtyki i inne elementy dobrej jakości, by nie tracić dodatkowo jakości sygnału.