Jak chronić dziecko przed nieodpo-wiednimi treściami w sieci?

0
2009

Dzięki internetowi mamy swobodny dostęp do dowolnych treści. Niestety ogromna część z nich nie nadaje się dla najmłodszych. Oczywiście można zamknąć komputer na kłódkę, lecz wówczas odbierzemy dziecku również możliwości nauki i zabawy. Na szczęście są inne sposoby!

Rozwój internetu sprawia, że z każdym rokiem coraz więcej naszych aktywności możemy realizować bez wychodzenia z domu. Dotyczy to również dzieci i to w coraz młodszym wieku. Bezpieczeństwo dzieci w sieci to jednak wciąż temat poruszany zbyt rzadko – głównie wtedy, gdy już dojdzie do jakiegoś nieszczęścia.

Sceny z horrorów na każdym kliku

Myśl, że dziecko może w sieci paść ofiarą oszustwa, prześladowania za pośrednictwem mediów społecznościowych czy zawrzeć nieodpowiednie znajomości, jest przerażająca dla każdego rodzica. Do takich drastycznych sytuacji dochodzi często, jednak jeszcze bardziej powszechnym zagrożeniem są nieodpowiednie treści. Wielu z nas pamięta swoje lęki z młodości. Scena z horroru klasy B, która u dorosłego budzi politowanie, może śmiertelnie wystraszyć kilkuletnie dziecko i zafundować mu koszmary przez wiele tygodni. Dziś w internecie można trafić na materiały o wiele bardziej drastyczne niż sceny z horrorów z lat 80. – często stanowiące zapis realnych wydarzeń. Przemoc, pornografia, narkomania, dyskryminacja, język nienawiści – wszystko to może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę młodego człowieka.

Po pierwsze rozmowa, po drugie technologia

Oczywiście nic nie zastąpi rozmów z dorastającym człowiekiem, uświadamiania i wskazywania wartościowych treści przez rodziców czy opiekunów. Dodatkowo warto jednak skorzystać z technologicznych rozwiązań, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieci w sieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała katalog BeStApp dostępny jako aplikacja dla systemu Android oraz na www.fdds.pl/bestapp. Pomaga on w wyborze odpowiednich dla dzieci programów. Ponadto wyszukiwarki i serwisy internetowe często mają opcję kontroli rodzicielskiej. Również platformy vod dają możliwość włączenia trybu, w którym wyświetlają się wyłącznie treści odpowiednie dla najmłodszych. Ustawienie takich filtrów zajmie chwilę, a może uchronić dziecko przed wieloma negatywnymi doświadczeniami.

Więcej o bezpieczeństwie w sieci przeczytasz na LenovoZone: https://lenovozone.pl/blog/bezpieczenstwo-dziecka-w-sieci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here