Czy outsourcing IT jest dobrym rozwiązaniem dla firm

Praktycznie żadna firma nie może aktualnie funkcjonować bez komputerów, a nie brakuje przedsiębiorstw, w których cała produkcja odbywa się za ich pośrednictwem. Obsługa informatyczna wymaga nakładów finansowych i poświęconego jej czasu. Można powierzyć ją własnemu pracownikowi czy całemu działowi i inwestować w zatrudnionych ludzi, ale wartą rozważenia opcją jest outsourcing usług IT.

Wyszkoleni specjaliści to efektywne działania

Powierzając usługi informatyczne firmie zewnętrznej mamy pewność, że obsługą naszego sprzętu zajmą się wyspecjalizowani profesjonaliści – większość z nich legitymuje się obecnie międzynarodowymi certyfikatami świadczącymi o wysokiej jakości usług. W dodatku otrzymamy ofertę dostosowaną do wymagań i możliwości finansowych dla każdego zlecenia, co też oznacza, że będziemy dokładnie wiedzieć, za co płacimy. Utrzymanie własnego działu IT jest tożsame ze stałymi kosztami utrzymania i szkolenia – w przypadku outsourcingu płacimy za konkrety, a zaoszczędzone pieniądze można inwestować gdzie indziej. Oszczędność jest znaczna – mniejsze firmy mogą w ten sposób korzystać z nowoczesnego oprogramowania, na jakim pracują rynkowi giganci w ich branżach.

Popularne wśród informatyków, groteskowe hasło „dziwne – u mnie działa” nie istnieje jeśli chodzi o outsourcing – tu płacimy za efekt. Ponieważ obsługą IT zajmują się ludzie doświadczeni w branży można założyć, że problem, przed jakim ich stawiamy nie jest czymś nowym i nierozwiązywalnym. Przekłada się to także na czas potrzebny na usunięcie usterki. Także wdrażanie nowych technologii stanowi mniejszy problem, kiedy mamy do dyspozycji profesjonalistów. Outsourcing to przede wszystkim duża wygoda – decyzje dotyczące systemów informatycznych są podejmowane poza przedsiębiorstwem, którego pracownicy mogą się skupić na wykonywaniu własnych zadań, zaś dopełnianie wszelkich formalności związanych np. z licencjami czy przepisami prawnymi zostaje scedowane na firmę zewnętrzną.

Dane poufne a outsourcing usług informatycznych

Pewne obawy związane z outsourcingiem rodzi kwestia bezpieczeństwa danych wrażliwych. Bazy przedsiębiorstw to nie tylko informacje osobowe pracowników, dane klientów, ale także firmowe know-how. Nic dziwnego, że niechętnie delegujemy na zewnątrz przetwarzania ich. Jednak wątpliwości te wydają się nieuzasadnione – aktualnie dane wrażliwe są chronione szeregiem aktów prawnych (krajowych i wewnątrzwspólnotowych), a umowy outsourcingowe zawierają zapisy o zachowaniu poufności i obwarowane są licznymi konsekwencjami w przypadku ich niedotrzymania. Ponadto kontrakty takie są elastyczne – to przedsiębiorca decyduje, w jakim stopniu ceduje decyzje z obszaru IT na firmę zewnętrzną i jaki zakres danych jej udostępni.

Outsourcing usług IT wydaje się więc rozwiązaniem dobrym, zaspokajającym potrzeby firm i jednocześnie ekonomicznym – pomoc w jego zleceniu odnajdziesz na https://www.finitec.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here