Zastanawiasz się nad zakupem nowej drukarki do domu lub biura? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, który typ urządzenia wybierasz, warto zapoznać się z ofertą drukarek dostępnych na rynku i porównać możliwości wielu modeli. Obecnie, coraz większą popularnością cieszy się drukarka laserowa, dlatego w poniższym artykule przyjrzymy się bliżej specyfice tego urządzenia i sprawdzimy, czy warto zakupić je na własny użytek w domu lub biurze.
Zalety drukarki laserowej
Drukarki laserowe należą do grona urządzeń, które funkcjonują bez tuszu. W zamian za to do realizowania wydruków laserowych wykorzystuje się inny rodzaj barwnika – toner. Wśród największych zalet takiego rozwiązania, wyróżnia się:
- bardzo wysoką jakość wydruków,
- możliwość szybkiego drukowania,
- stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne,
- dużą wydajność tonera do drukarki.
Ponadto, warto dodać, że toner, w przeciwieństwie do tuszu, nie wysycha, dzięki czemu może być stosowany do realizowania sporadycznych i nieregularnych wydruków, bez obaw o konieczność częstej wymiany zaschniętego tuszu na nowy egzemplarz.
Drukarka laserowa, a atramentowa – co lepsze?
Drukarki laserowe mają wiele zalet istotnych dla użytkownika, ale nie sprawdzą się w każdym przypadku. Jeśli potrzebujesz sprzętu do realizowania profesjonalnych i częstych wydruków w kolorze, to drukarka atramentowa może okazać się tańszym i lepszym wyborem. Drukarka laserowa przeznaczona jest głównie dla osób drukujących wiele kartek w różnej częstotliwości, zaś model atramentowy będzie trafnym wyborem do częstych druków realizowanych w małych ilościach.
Do dzisiaj, nieco częściej wybieranym typem sprzętów są drukarki atramentowe, co wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze są nieco tańsze w zakupie, a po drugie użytkownicy drukarek są nieco przyzwyczajeni do konieczności używania tuszu, bowiem jeszcze nie tak dawno tonery do drukarek opłacały się jedynie większym przedsiębiorstwom. Już jakiś czas temu, cena drukarek laserowych i tonerów stała się bardzo przystępna, jednak niektórzy Klienci obawiają się o sposób użytkowania takiego sprzętu i sytuacje awaryjne. Ale czy jest się czego bać? Jeśli znasz mechanizm drukarki laserowej i sposób jej działania, to wiesz, że absolutnie nie!
Jak działa drukarka laserowa?
Rozważając zakup drukarki laserowe, warto zrozumieć jej sposób działania, który opiera się na mechanizmie stosowanym w kserokopiarkach. Jednym z ważniejszych elementów drukarki jest wałek ze światłoczułym materiałem. W czasie drukowania, wałek zostaje naelektryzowany, a potem naświetlany diodami lub laserem. Następnie poprzez wałek wywołaczki i wałek światłoczuły, toner do drukarki laserowej zostaje naniesiony na papier i utrwalony. System ten nie jest zbyt skomplikowany, co ogranicza możliwości wystąpienia poważnych awarii.
Ile wydruków można zrobić w drukarce laserowej na jednym tonerze?
Producenci tonerów umieszczają na opakowaniu informację o jego wydajności. Z reguły, jeden toner pozwala na wydruk od 1000 do 2000 stron, o ile pokrycie wynosi do 5%. Dla porównania, standardowa kartka A4 zapełniona tekstem to około 15% zadruku, dlatego w niektórych przypadkach toner może skończyć się znacznie szybciej niż początkowo zakładaliśmy.
Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę laserową?
Wybierając odpowiedni model drukarki laserowej, należy najpierw zastanowić się nad potrzebami, czyli ilością i częstotliwością wydruków, ale także ich rodzajem oraz preferencjami drukarskimi. Pamiętaj, że kolorowe wydruki w wysokiej jakości będą powodowały szybsze zużycie tonera, dlatego musisz być przygotowany na wyższe koszty eksploatacyjne. Przed zakupem pomyśl również o tym, czy nie potrzebujesz czasem urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka+skaner+ksero). Tego typu modele są z reguły droższe, ale oferują więcej możliwości.