Dla kogo automatyzacja procesów produkcyjnych

W dzisiejszym świecie bez automatyzacji firma przestaje istnieć. Konkurencja nie śpi i zwykle znajdzie lepszy i szybszy sposób na wyprodukowanie, a my zostaniemy w tyle. Dla kogo jest zatem przeznaczona automatyzacja?

Praktycznie każda branża nadaje się do zautomatyzowania

We wszystkich gałęziach przemysłu istnieje jakiś obszar w produkcji, który można zautomatyzować. Jedyny elementem, który ogranicza ten proces są fundusze właścicieli oraz dobór odpowiedniego sprzętu do tego celu. Dobór pasujących maszyn do naszych linii produkcyjnych, charakterystyki produkcji oraz właściwe konfigurowanie robotów przemysłowych to kluczowe trzy elementy, które należy zaplanować oraz gruntowanie przemyśleć.

Sprawdź jak łatwo można wykonać samodzielnie automatyzacje na automade.com

Branża motoryzacyjna jako doskonały przykład

W branży motoryzacyjnej widać gołym okiem, jak wielkie znaczenie ma robotyzacja w produkcji. Dawniej jedna fabryka potrafiła zatrudniać setki tysięcy pracowników. Dziś wystarczy jeden robot oraz dobre konfigurowanie robotów przemysłowych, a potrafi on wykonać pracę z kilku ludzi na jednej zmianie. Niesamowite jest przy tym to, że sam koszt zakupu i obsługi takiego robota jest dużo mniejszy niż utrzymanie pracownika na podobnym stanowisku pracy. Jest trudne dla człowieka, który traci pracę na rzecz maszyny, ale jest to już codziennością.

W chwili obecnej zdecydowana większość zadań jest wykonywana przez roboty. Robotyzacja procesów produkcyjnych w przemyśle automotiv jest widoczna gołym okiem i to na skalę, jakiej do tej pory nikt sobie nie wyobrażał.

Pozostałe branże również ulegają robotyzacji

Nie ma znaczenia jak to gałąź gospodarki. Czy jest to firma odzieżowa, produkująca znicze czy chociażby zapałki, wszystko odbywa się automatycznie i czynnik ludzi jest coraz częściej pomijany. Odpowiednie konfigurowanie robotów przemysłowych pozwala tak precyzyjnie nastawić maszynę, aby wykonywała swoją pracę bez pomyłek i z powtarzalnością, która jest bliska ideałowi.

Może się to wydawać dziwne, ale zastosowanie robotów jest również dużo bardziej ekologiczne. Wypracowując idealny tok pracy maszyny ograniczamy zużycie materiału, przez co nie ma odpadków z linii produkcyjnej. Zapotrzebowanie energetyczne można ustalić poprzez dobre konfigurowanie robotów przemysłowych, zatem nawet prosty rachunek za prąd może okazać się nie tak straszny, jakby mogło się wydawać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here