Każdy miłośnik piwa wie, że trunek ten – oprócz niewątpliwych walorów smakowych – posiada coś jeszcze, co z pewnością wyróżnia go na tle innych produktów. Mowa oczywiście o etykiecie na piwo, która coraz częściej jest prawdziwym dziełem sztuki. Jak taka etykieta powinna wyglądać?
Nazwa – najważniejsza informacja
Najważniejszym elementem etykiety jest oczywiście nazwa marki piwa. Najlepiej, jeśli wyróżnia się ją dodatkowym elementem dekoracyjnym i graficznym. Złote litery, wykwintny i oryginalny kształt, czy też prosta, choć wpadająca w oko formuła, to tylko niektóre przykłady wykorzystania potencjału nazwy i grafiki. Oczywiście sama nazwa to nie wszystko!
Piwosz musi wiedzieć, z jakim piwem „będzie miał do czynienia”. Dlatego etykiety na piwo powinny zawierać nieco informacji na temat wybranego trunku. Klient musi wiedzieć, czy w butelce znajduje się lager, IPA, piwo ciemne, czy też jasne. Co ważne – smak trunku musi w pełni odzwierciedlać jego nazwę i charakterystykę.
Zawartość alkoholu czy procent?
Na etykiecie piwa powinna znajdować się też informacja dotycząca procentu alkoholu w trunku. Zwykle wartość ta waha się w okolicy 3 – 11 procent, choć można znaleźć też i takie piwa, które zawierają szczątkową ilość alkoholu. Procent alkoholu powinien być przedstawiony w jasny i czytelny sposób. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, by móc odpowiedzieć w ten sposób na preferencje Klientów, którzy szukają produktów z konkretnych przedziałów procentowych. Po drugie dlatego, że informacja ta ułatwia miłośnikowi piwa zorientowanie się, jak dany trunek wpłynie na organizm człowieka. Dzięki temu już przed zakupem piwa wiadomo, czy będzie można prowadzić wieczorem samochód.
Kolorystyka też jest ważna
Etykiety na piwo powinny mieć również odpowiedni kolor. Najlepiej, jeśli nawiązuje on do składu produktu. Przykładowo, jeśli dane piwo ma smak malinowy, etykietę można wzbogacić poprzez różową (opcjonalnie czerwoną) barwę. Ta sama zasada dotyczy znacznie mocniejszych piw, których etykiety składają się najczęściej z dwóch barw – czarnej i złotej.
Podsumowując, etykieta na piwo to nie tylko informacja o jego zawartości i charakterystyce, ale też – w niektórych browarach – prawdziwe dzieło sztuki. Etykietę można też zaprojektować samemu, o ile posiada się stosunkowo dużą ilość piw do obklejenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod