Instrumenty muzyczne

Większość ludzi ma okazję podziwiać rozmaite instrumenty muzyczne u swoich idoli na scenie podczas koncertów, a część ludzi chce być jak oni i zaczyna przygodę z graniem we własnym zaciszu domowym. Dla wielu z nich jest to świetny sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu, niektórzy z nich zaś mają co do tego większe ambicje, stawiając sobie różne cele, niekiedy nawet zawodowe. Jest to świetne zajęcie zarazem dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co, więc dokładnie sprawia, że warto na nich grać i jakie niosą korzyści?

Trening dla umysłu

Choć mogłoby się z początku wydawać, że granie na instrumentach nie jest wcale takie trudne, to wymaga ono ciężkiej pracy i dużego zaangażowania. Można powiedzieć, że muzyk grania na instrumencie uczy się całe życie, gdyż cały czas może udoskonalać swoje umiejętności, czy też uczyć się czegoś nowego. Jest to z pewnością niekończąca się przygoda, a co za tym idzie dobry trening dla mózgu.

Nauka nut, zapamiętywanie utworów muzycznych i wiele innych to czynności, które wymagają aktywnego udziału mózgu. Udowodniono również, że gra na instrumentach muzycznych poprawia koordynację ruchową rąk, a także poprawę w funkcjonowaniu prawej, a także lewej półkuli mózgu. Im bardziej skomplikowana sekwencja muzyczna tym obserwowany jest lepszy przepływ impulsów nerwowych w palcach dłoni, a to wszystko dzięki tzw. neuroplastyczności.

Trening dla ducha

Oprócz pozytywnych korzyści dla mózgu, granie na instrumentach jest po prostu interesujące i co najważniejsze nie jest monotonne. Jest to, więc znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu samemu, ale również w grupie. Wiele osób chcących połączyć to hobby ze spotkaniami towarzyskimi decyduje się na wspólną grę w zespole, grając np. w garażach.

Każdą pasją, jak i również tą można się dzielić. Ponadto endorfiny, jakie wydzielają się po pierwszej udanej próbie zagrania jakiegoś utworu muzycznego po długiej nauce, to  z pewnością jest to uczucie niezapomniane.

Świetne zajęcie dla dziecka

Instrumenty muzyczne mogą być również przydatne dla najmłodszych, którzy wciąż się rozwijają. Zacząć przygodę z muzyką mogą już bardzo młode dzieci, koło 3 roku życia. Dla nich dobrym pomysłem będzie zakup dzwonków, znanych również pod nazwą cymbałki, które często są używane na zajęciach szkolnych i przedszkolnych. Starsze dzieci zaś mogą spróbować gry na flecie, gitarze, keyboardzie, pianinie, czy perkusji.

Warto wykorzystać ten czas w życiu dziecka, gdyż jest ono ciekawe świata, a tak interesujące zajęcie z pewnością przykuje jego uwagę. Dodatkowo będzie to również doskonały trening systematyczności i cierpliwości, gdyż są to obowiązkowe cechy, jakie powinien posiadać każdy muzyk, czy amator, czy zawodowy.

A może tak Akademia Muzyczna?

Niektórzy wykraczają trochę dalej poza zwykłe hobby, chcąc uczynić grę na instrumentach muzycznych swoim stylem życia, a często nawet sposobem na zarobkowanie. Główną ambicją takich osób jest po pierwsze dostać się i ukończyć szkołę muzyczną, a ich głównym celem jest Akademia Muzyczna. Gra na instrumentach cieszy, a dla niektórych może być sensem ich życia i najważniejsze jest to, żeby robić w życiu to, co się kocha.

Pierwszy instrument – jaki wybrać?

Skoro granie na instrumentach to same plusy i korzyści, trzeba zatem przystąpić do wyboru i zakupu pierwszego. Instrumenty muzyczne mogą być strunowe, dęte, klawiszowe, smyczkowe, perkusyjne itd. Wybór tu zależy głównie od preferencji i upodobań osoby.

ukulele

Należy również przemyśleć, czy preferowanym nurtem jest muzyka klasyczna, w której sprawdzą się instrumenty takie jak: skrzypce, pianino, gitara klasyczna, czy muzyka rozrywkowa, w której górują perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna, czy ukulele. Warto spojrzeć również na instrumenty w wersji elektrycznej, które nie wymagają nagłośnienia za pomocą rezonansu, lecz poprzez elektrykę.

Recenzje instrumentów muzycznych i opis gatunków muzycznych znajdziesz na portalu
https://ajma.pl/kategoria/muzyka/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here