Kondensator to element z dwoma wprowadzeniami, pomiędzy którymi mamy odpowiednią pojemność, opisywaną w Faradach. Służą do przechowywania energii oraz tłumienia zakłóceń. W zależności od tego, z jaką różnicą potencjałów pracują, rozróżniamy wariant bipolarny i unipolarny. Kondensatory 0603 to kondensatory ceramiczne, bipolarne. Mogą zostać podłączone w obie strony, tzn. zarówno z napięciem dodatnim, jak i ujemnym. Pozwala to na wykorzystywanie ich w pracy z sygnałami przemiennymi. Czy warto wykorzystywać je w praktyce? Czym różnią się od wersji elektrolitycznej i tantalowej? I w końcu – czy wykorzystywanie kondensatorów ceramicznych jest w jakikolwiek sposób skuteczniejsze?
Najczęściej wykorzystywane
Kondensator ceramiczny 0603 to jeden z najpopularniejszych typów obecnie wykorzystywanych. Kondensatory MLCC SMD 0603 zaliczamy do wielowarstwowych, a ze względu na ich wysoką stabilność i niewielkie straty energii mają duże zastosowanie w praktyce. Są także bardziej wielofunkcyjne, niż ich elektrolityczni i tantalowi odpowiednicy – wynika to z niskiego oporu szeregowego (ESR) oraz rozrzutu produkcyjnego. Kondensator SMD jest także częścią niewielkich rozmiarów, w związku z czym łatwo umieścić ich dużą ilość na płytce drukowanej.
SMD 0603 z racji bipolarności ma wiele zastosowań; wykorzystuje się je np. do odsprzęgania, filtrowania zasilania w układach czy filtrowania sygnałów. Jest to produkt odporny na ciepło, o małej indukcyjności. Napięcie nie wpływa na pojemność kondensatora.
Podział na dwie klasy
W zależności od aplikacji kondensatory 0603 możemy podzielić na dwie klasy:
- Klasa I, którą stosuje się w układach rezonansowych systemów radiowych;
- Klasa II, wykorzystywane do pracy z napięciem bliskim ich maksymalnego napięcia pracy.
Kondensatory SMD 0603, pomimo niewielkich rozmiarów, dysponują dużą pojemnością – od kilku do kilkudziesięciu μF. Kondensatory ceramiczne nie należą do drogich rozwiązań, w związku z czym łatwo zastępować zużyte elementy – nie wymaga to dużego nakładu finansowego.
Dlaczego warto wykorzystywać kondensatory ceramiczne?
Ponieważ kondensatory MLCC 0603 mają niższy opór szeregowy niż wersja elektroniczna i tantalowa, straty energii przy ich wykorzystaniu również są niższe. Dodatkowo produkt ten wykazuje duże właściwości filtracyjne, nawet dla wysokich częstotliwości i prądów. Ma to znaczenie przy wykorzystywaniu kondensatora do zasilania szybkich układów scalonych.
Dodatkowym atutem SMD 0603 jest niski pobór oraz długa żywotność, wynikająca z braku obecności elektrolitu ciekłego. Mogą one być łączone z kondensatorami elektrolitycznymi i tantalowymi, w przypadku, gdy potrzebujemy uzyskać duże impulsy prądu w układzie.