Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektowaniem 3D, częstokroć zastanawiają się, jak wybrać odpowiedni program. Jest to pytanie dość oczywiste, ponieważ poszczególne oprogramowania mogą nieść za sobą wiele korzyści, ale i pewne ograniczenia. Oto kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas próby odpowiedzi na pytanie – jaki program do projektowania 3D?
Program do projektowania 3D – do czego ma być wykorzystywany?
Pierwszym z czynników, który powinien decydować o wyborze oprogramowania 3D, jest to, do czego ma być ono wykorzystywane. Czy będzie wykorzystywane do wykonywania wizualizacji, czy projektów technicznych – a może jednego i drugiego? Program do projektowania 3D może być zaprojektowany pod kątem danego zastosowania i warto o tym pamiętać. Niektóre oprogramowania wyposażone są również w funkcję modelowania.
Różnorodność funkcji a intuicyjność obsługi
Poszczególne oprogramowania mogą różnić się między sobą ilością wbudowanych funkcji, ich potencjalnych zastosowaniem oraz zaawansowaniem. Z zasady program z dostępem do mniejszej ilości opcji jest bardziej intuicyjny w użytkowaniu. Co nie znaczy, iż zaawansowane oprogramowanie z większą ilością funkcji jest trudne do opanowania. Program do modelowania 3D dla początkujących polecany jest osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem grafiki 3D. Zbyt zaawansowane oprogramowanie po kilku nieudanych próbach może zniechęcić do kontynuowania nauki. Nie oznacza to jednak, że program do projektowania 3D z zaawansowanymi funkcjami nie jest intuicyjny w obsłudze. W większości przypadków oprogramowania wyposażone są w okna z narzędziami, które ułatwiają wykorzystanie poszczególnych funkcji.
Program do projektowania w 3D – biblioteki gotowych modeli 3D
Wykonywanie wizualizacji opiera się nie tylko na własnej pracy, ale także na korzystaniu z zasobów zewnętrznych bibliotek. Takie rozwiązanie pozwala na znaczną oszczędność czasu podczas realizacji danego projektu. Zamierzony efekt uzyskamy szybciej, a nikogo nie będzie przecież interesowało, czy dany element wymodelowaliśmy samodzielnie, czy też posłużyliśmy się „gotowcem”. Program do projektowania 3D zazwyczaj obsługuje jeden format plików przypisany do danego oprogramowania. Większość oprogramowań jednak doskonale radzi sobie z innymi rozszerzeniami, jednak często konieczne jest odpowiednie oteksturowanie obiektów. Oprogramowanie może wykorzystywać płatne biblioteki oraz darmowe modele dostępne w Internecie.