Każdy, kto chce zajmować się profesjonalnie fotografią, staje przed pytaniem: jaki sprzęt wybrać? Do wyboru mamy lustrzanki, bezlusterkowce czy też aparaty kompaktowe. Każdy z nich ma swoje zalety. Który z nich będzie dla nas najlepszy? Jakie parametry powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze aparatu?

Po co Ci aparat?

Współcześnie coraz częściej zdjęcia wykonujemy za pomocą telefonów. Jeśli jednak zależy nam na lepszej jakości zdjęciach, warto rozejrzeć się za aparatem. Tym bardziej, że telefony potrafią nas zawieźć i rozładować się w najmniej odpowiednim momencie. Ale na jaki aparat się zdecydować? 

Przede wszystkim wybór aparatu powinien zależeć od jego przeznaczenia. Jeśli szukamy cyfrówki, która posłuży nam do okazjonalnego robienia zdjęć z wakacji czy imprez, postawmy na aparat kompaktowy. Dla tych, którzy hobbystycznie fotografują, ale szukają bardziej poręcznego i nieco tańszego niż lustrzanka aparatu, polecamy bezlusterkowce. Z kolei osoby profesjonalnie podchodzące do tematu fotografii powinny wybrać lustrzankę.

Kompakt – uniwersalne rozwiązanie

Aparaty kompaktowe, jak sama nazwa wskazuje, mają niewielkie wymiary. Są proste w obsłudze, a bardziej zaawansowane modele pozwolą nam wykonać dobrej jakości zdjęcia. Jeśli więc szukamy tańszego aparatu, który sprawdzi się w wielu sytuacjach, kompakt będzie świetnym wyborem. Jego niewątpliwą zaletą jest duży zakres ogniskowych, dzięki czemu wykonamy za jego pomocą zdjęcia z dużym przybliżeniem. Niestety nie ma możliwości wymiany optyki, co dla osób chcących zajmować się profesjonalnie fotografią, będzie z pewnością dużym minusem.

Bezlusterkowiec – kompromis między kompaktem a lustrzanką

W przeciwieństwie do lustrzanki, bezlusterkowce mają stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzą się np. w podróżach. Ich zaletą jest możliwość wymiany optyki. Jeśli nie zajmujemy się profesjonalnie fotografią, ale zwykły kompakt nam nie wystarcza i chcemy mieć więcej możliwości ustawiania parametrów czy dostosowywania obiektywów, ta hybryda będzie właśnie dla nas. 

Lustrzanka – rozwiązanie dla profesjonalistów

Lustrzanki są opcją dla osób, które zajmują się profesjonalnie fotografią. Oczywiście znajdziemy wśród nich tańsze modele dla amatorów, jednak za dobry sprzęt przyjdzie nam słono zapłacić. Jeśli właśnie jesteście na etapie poszukiwań aparatu, warto zajrzeć na stronę e-oko.pl. Do lustrzanek możemy dokupić różne obiektywy – zarówno stałoogniskowe, jak i zmiennoogniskowe. Aparaty te dają też większe możliwości, jeśli chodzi o manualne ustawienia parametrów, takich jak wartość przysłony, czas naświetlenia czy ISO. Lustrzanki to również szybki autofokus, który błyskawicznie ustawia ostrość na fotografowanym obiekcie. Ta cecha przydaje się szczególnie, jeśli zajmujemy się fotografią sportową i mamy do czynienia z poruszającymi się obiektami. Zaletą tego sprzętu jest również robienie dobrych i ostrych zdjęć nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Minusem będą chyba jedynie gabaryty oraz cena. Jak wiadomo, z czasem będziemy musieli dokupić do lustrzanki obiektywy, lampę, statyw czy filtry.

Pamiętaj, że wybór aparatu powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli masz zamiar kupić tanią lustrzankę i fotografować w trybie auto, lepiej zainwestuj w kompakt. Jeśli jednak chcesz się rozwijać i mieć możliwość zaawansowanego zmieniania ustawień, rozejrzyj się za lustrzanką. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here