Audiobooki to czyste złoto. Może tak o nich powiedzieć każdy, kto przepadł jak kamień w wodę już po pierwszej przesłuchanej książce, podcaście czy słuchowisku, a teraz nie wyobraża sobie innej formy obcowania z literaturą. Wygoda, komfort i obszerna biblioteka tytułów, jaką proponuje nam Storytel, to więcej, niż marzenia – to spełnienie tych marzeń za jednym kliknięciem.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, z audiobooków korzystają nie tylko osoby, którym brak czasu, aby inaczej przyswoić sobie wiedzę z poradników mówiących o samorozwoju, coachingu czy strategiach finansowych. Z równie wielką satysfakcją przeprawić się można przez doskonale znane i uwielbiane powieści obyczajowe, które pokolenia czytelników tuliły w swoich dłoniach od lat. Dowodem na poparcie tej tezy są choćby książki Joanny Chmielewskiej, takie jak słynny „Lesio” czy równie znany „Krokodyl z Kraju Karoliny” – ponadczasowe tytuły, które zapewniają solidną dawkę śmiechu, wzruszeń i wypieków na twarzy, niezależnie od wieku.
Fani nieco nowszej literatury, za to równie pełnej emocji i większej lub mniejszej dawki dreszczyku, na pewno nie zawiodą się podczas słuchania wybornych historii Wojciecha Chmielarza. Mistrz intrygi i nagłych zwrotów akcji przeczołga ich przez życie komisarza Jakuba Mortki, rozpoczynając od pierwszej części serii, jaką jest trzymający w napięciu „Podpalacz”, aby później zaprosić na wspólną biesiadę przy zbiorowym dziele, które popełnił wraz z kilkoma innymi polskimi kryminalistami, kryjącym się pod wdzięcznym tytułem: „Opowiem ci o zbrodni”. Storytel gwarantuje niezapomniane wrażenia, ponieważ obie serie są nie tylko ucztą dla wysublimowanego literackiego smaku, ale i dla ucha, a to dzięki wspaniałej obsadzie lektorskiej.
A skoro już mowa o umiejętnościach aktorskich – czy dla przedstawienia twórczości Katarzyny Nosowskiej może istnieć lepszy lektor od niej samej? Absolutnie nie. Właśnie dlatego to piosenkarka i autorka staje na wysokości zadania i w sposób absolutnie uroczy, typowy tylko dla niej, zdobywa kolejne serca, tym razem czytelników, w „A ja żem jej powiedziała” i „Opowieściach z bambuko”. Dobra rada jest taka, aby przed słuchaniem solidnie rozgrzać mięśnie brzucha, bo w przeciwnym razie można dorobić się zakwasów.
Nieprzekonanych do takiej, a nie innej postaci książek, nie przekona żaden artykuł czy recenzja. Mogą tego dokonać jedynie własne, pozytywne doświadczenia. Jeśli już zaczynać, to z przytupem, dlatego wszystkim miłośnikom fantastyki, którzy godnie podbijają statystyki czytelnictwa polecam przygodę z niezwykle barwnym, złożonym i pięknym „Malowanym człowiekiem” autorstwa Petera V. Bretta. Jeśli ktokolwiek jest w stanie przebić się przez najtwardszy mur niechęci wobec słuchania książek, będzie to tylko i wyłączenie cudowny Filip Kosior, który czyta tak, jakby jeszcze czuł na plecach oddech minionych historii. Oddajcie się w ręce i głos Filipa, a kolejne książki połykać będziecie już tylko w towarzystwie Storytel.