Alkomat do użytku osobistego

Kto choć jeden raz w życiu nie borykał się z problemem określenia zdolności do jazdy w dzień po imprezie, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wizyta (piesza, oczywiście!) na komisariacie policji i sprawdzenie zawartości alkoholu we krwi nie należy do najprzyjemniejszych. Posiadanie osobistego alkomatu pozwala jednak w bezproblemowy sposób sprawdzić możliwość wsiadania za kółko. Na jaki alkomat się jednak zdecydować? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Rodzaje alkomatów – porównanie

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów alkomatów przeznaczonych na użytek osobisty. Różnią się one ceną i dokładnością wyników. Każdy kierowca powinien wykazać się odpowiedzialnością i w sytuacji wątpliwości, co do stanu trzeźwości, kierować się wynikami jedynie zaufanych urządzeń.

Alkomat jednorazowy

Alkomaty jednorazowe to najtańsze dostępne narzędzie do sprawdzenia, czy można już wsiąść za kółko. Dostępne są praktycznie na każdej stacji benzynowej, a także w wielu sklepach ogólnospożywczych. Niestety, niska cena nie idzie w tym przypadku w parze z dobrą jakością. Wynik testu może być zafałszowany pod wpływem wielu czynników, jak chociażby wypalony niedawno papieros.

Istnieje wiele rodzajów testów jednorazowych. Najlepiej przy wyborze zweryfikować, czy dany alkomat posiada certyfikat jakości – w Polsce przyznawany jest certyfikat PZH, który dostaje Produkt z Atestem Państwowego Zakładu Higieny, natomiast świadczącym o najwyższej jakości urządzenia jest francuski certyfikat NF.

Alkomaty elektroniczne

W kategorii alkomatów elektronicznych możemy wyróżnić dwa rodzaje: alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne.

Te pierwsze kupowane są najczęściej na użytek osobisty, co wynika ze stosunkowo niskiej ceny tego sprzętu. Niestety, alkomat półprzewodnikowy ma wady, które trzeba wziąć pod uwagę przy decyzji o jego zakupie. Po pierwsze, pomiar uzyskany przy jego pomocy może różnić się od stanu faktycznego. Wpływ na to ma chociażby poziom naładowania baterii, a także temperatura. Wpływ na wiarygodność może mieć też wcześniejsze spożycie kawy lub wypalenie papierosa. Alkomaty półprzewodnikowe charakteryzują się również koniecznością bardzo częstej kalibracji. Taki wybór polecany jest osobom, które z alkomatu korzystają sporadycznie.

Alkomaty elektrochemiczne są natomiast najbardziej wiarygodnym narzędziem dostępnym do użytku osobistego na rynku. Charakteryzują się najwyższą jakością pomiaru i najlepszą jakością wykonania. Ten rodzaj alkomatu stosowany jest również przez policjantów i inne służby. Wiele firm gwarantuje darmową kalibrację przez określony czas po zakupie urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here