Dlaczego outsourcing IT się naprawdę opłaca?

Outsourcing IT to bardzo dobre i popularne rozwiązanie dla firm. Polega na zleceniu całości lub części zadań z zakresu informatyki zewnętrznym przedsiębiorstwom. Jest opłacalny, ponieważ ogranicza koszty związane z zatrudnianiem dodatkowych informatyków, kupnem sprzętów czy ich serwisem. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe wydatki jak opłaty za media, ale również, dodatkowe pensje, premie dla pracowników. Jeżeli chcemy mieć w pełni wykwalifikowaną kadrę, musimy zapewnić jej dodatkowe szkolenia, ze względu na szybki rozwój technologi w dzisiejszych czasach. Outsourcing IT to również duża oszczędność czasu, firmy mają dostęp do w pełni wykwalifikowanych informatyków, którzy sprawnie naprawią każdy problem i odpowiedzą na nawet najtrudniejsze pytania. W korzystaniu z outsourcingu nie ma problemów z nieobecnością pracowników hamujących cały proces oraz z opłatami za najnowsze oprogramowanie, ponieważ tym wszystkim zajmuje się za nas ktoś inny, ktoś, kto świadczy nam usługę. W dobie outsourcingu IT zatrudniona firma, może zaproponować nam najkorzystniejsze rozwiązania, jednak to zlecający wybiera zakres usług i sposób ich wykonania. Znika również dodatkowy stres związany z rekrutowaniem nowych pracowników, ponieważ firma zewnętrzna sama dba o zasoby ludzkie. Outsourcing IT pozwala na zredukowanie około 50% kosztów związanych ze sferą informatyczną.

Zakres outsourcingu IT:

  •  tworzenie, dopasowywanie do obecnej technologii oraz rozbudowywanie sieci komputerowych w firmach,
  • serwis sprzętu informatycznego (zaplecze techniczne outsourcingu)
  • zarządzanie sieciami komputerowymi,
  • administrowanie siecią WLAN,
  • zabezpieczenia przed utratą danych i wirusami,
  • instalowanie nowego sprzętu w firmie, instalowanie nowych aktualizacji, reinstalowanie programów,
  • zdalne rozwiązywanie problemów związanych z oprogramowaniem,
  • zdalne i lokalne wsparcie wykwalifikowanych informatyków w razie wystąpienia problemów i usterek.

Wyeliminowanie działu IT

Jednym z korzyści całościowego korzystania z outsourcingu IT jest wyeliminowanie działu informatycznego, co obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, czy instytucji, ale nie tylko. Korzystając z najbardziej popularnego outsourcingu dla firm, mamy pewność, że obsługują nas eksperci w danej dziedzinie. Decydując się na całościowy outsourcing firma zewnętrzna wybiera taki zespół informatyków, jaki odpowiada naszym potrzebom, co oznacza, że naszą firmą zajmuje się kilka osób odpowiedzialnych za różne działy, a nie jeden informatyk jak to zwykle bywa w wielu przedsiębiorstwach. Zazwyczaj, gdy dział informatyczny nie jest mocno rozwinięty, bez korzystania z outsourcingu i tak ponosimy dodatkowe koszty, ponieważ do obsługi w zakresie informatyki przez niewiedzę naszych pracowników, zatrudniamy niezależną firmę informatyczną. Korzystanie z outsourcingu w takich warunkach, nie dość, że obniża koszty funkcjonowania firmy, to dodatkowo poprawia jakość świadczonych usług, co jest rozwiązaniem idealnym.

Częściowy outosourcing IT

Outsourcing IT w niepełnym wymiarze polecany jest małym firmom, instytucjom publicznym oraz firmom, które zajmują się specyficzną branżą, w szczególności teleinformatyczną, która nie może być całościowo obsługiwana przez firmę zewnętrzną. Częściowy outsourcing IT jest opcją bardzo elastyczną, dostosowaną do potrzeb klienta, polega na tym, że tylko część wyodrębnionych obszarów przeznaczana jest do obsługi przez firmę zewnętrzną. Koniecznym warunkiem takiej współpracy jest, aby obszary IT zarządzane przez zewnętrzną firmę posiadały własną autonomię. Zakres, który najczęściej przekazywany jest do częściowego outsourcingu to: obsługa Help Desku, kompleksowa, doraźna pomoc pracownikom i klientom danego działu, administrowanie siecią czy backupem. Takie usługi po części zmniejszają koszty wydawane na usługi informatyczne, zwiększają wydajność informatyczną w firmie, ze względu na ścisłą współpracę działu informatycznego z firmą outsourcingową oraz gwarantują szybszą reakcję w sytuacjach kryzysowych.

Outsourcing na zlecenie

Możliwe jest również korzystanie z outsourcingu dorywczo. Jest to dobre rozwiązanie dla małych firm z ograniczonymi zasobami finansowymi gdzie nie potrzeba bardzo rozbudowanego działu informatycznego. Jeżeli przedsiębiorca nie jest całkowicie uzależniony od działań informatycznych, wówczas takie rozwiązanie jest idealnym sposobem na minimalizację kosztów połączonych z profesjonalną obsługą. Tego typu rozwiązania dopiero się rozwijają w Polsce, są dopasowane całkowicie do potrzeb klienta, bardzo elastyczne, wykonywane z dbałością o szczegóły.

Dlaczego outosurcing IT jest opłacalny:

1. Elastyczne umowy – umowy skrojone na miarę potrzeb przedsiębiorstwa, to klient ustala ramy pomocy informatycznej, dodatkowo każda firma jest inna i ma inne potrzeby. Dla każdej tworzony jest odmienny zespół informatyków, którzy zajmują się danymi sekcjami. Przed podpisaniem umowy występuje wstępna weryfikacja klienta pod kątem potrzeb oraz środków finansowych, jakimi dysponuje.
2. Szeroki zakres outosurcingu IT – poczynając od administrowania siecią, obsługą HelpDesku, przez doraźną pomoc pracownikom, kończąc na serwisie sprzętu informatycznego. Pełny outsourcing IT daję naprawdę wiele możliwości.
3. Stałe koszty. Po podpisaniu umowy z firmą zewnętrzną, mamy niemalże całkowitą pewność, że co miesiąc wydatki będą takie same, niezależnie od ilości pracy w zakresie świadczonych nam usług.
4. Brak kosztów dla firmy. Stałe koszty są wygodne, ponieważ co miesiąc są takie same. Przy posiadaniu własnego działu IT sprawa ma się trochę inaczej. Premię co miesiąc są inne, należy płacić składki emerytalno-rentowne oraz ubezpieczenie społeczne, dodatkowo w księgowości jest dużo więcej rozliczania, w przypadku outsourcingu IT jest to zwykle tylko jedna faktura.
5. Sprawniejszy dostęp do wiedzy informatycznej – przy outsourcingu znika problem niewiedzy informatycznej lub zwolnień lekarskich, ponieważ obsługują nas specjaliści wykwalifikowani w swojej dziedzinie, dzięki czemu kłopotliwe kwestie informatyczne rozwiązywane są w kilka minut bez zbędnego oczekiwania.

Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że outosurcing IT jest naprawdę opłacalny. Nie tylko pod względem finansowym ale również i pod kątem jakości świadczonych usług. Rozwiązuje naprawdę dużo problemów związanych z kwestiami informatycznymi w firmie.

Wsparcie: firma oferująca outsourcing IT dla firm – https://it-leader.pl/oferta/outsourcing-it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here