Czy warto kupić telewizję satelitarną

Telewizja satelitarna w momencie debiutu przyniosła niesamowite możliwości w dobie ograniczonego dostępu do internetu. Nagle można było za pomocą anteny satelitarnej dowiedzieć się, co się dzieje po drugiej stronie globu czy obejrzeć ulubione rozgrywki piłkarskie, które nie są dostępne w telewizji kablowej. Jednak czasy się zmieniły, a wraz z nim darmowa, naziemna telewizja cyfrowa. Kiedyś analogowe odbiorniki były w stanie zapewnić odbiór paru kanałów. Teraz przy pomocy tunerów praktycznie każda osoba w Polsce (przy użyciu odpowiedniej anteny dvb-t) może odbierać parę multipleksów, obfitych w sensowne kanały. Co więcej, internet zmienił oblicze mediów i zmusił dostawców telewizyjnych o konkurencyjne oferty cenowe. To sprawia, że w 2019 roku zakup telewizji satelitarnej może być dla Ciebie. Sprawdźmy wszystkie za  i przeciw.

Zestaw satelitarny – koszty inwestycyjne

Żeby w ogóle marzyć o odbiorze telewizji satelitarnej, trzeba mieć odpowiedni osprzęt. Każdy podstawowy zestaw urządzeń to: antena satelitarna, a w niej konwerter, okablowanie czy tuner satelitarny. Czasza antenowa służy do skupiania sygnału w ognisku – samym jej centrum, gdzie znajduje się konwerter. Warto pamiętać, że średnia i głębokość czaszy zależy od położenia geograficznego. W Polsce standardem jest 85 cm. Konwerter to urządzenie, które przetwarza sygnał i wzmacnia w odpowiednich zakresach częstotliwości. Nie zapominajmy także, że będzie potrzebny uchwyt antenowy. To spory wydatek, jednak wszystko zależy od jego umiejscowienia (może to być balustrada balkonu, ściana zewnętrzna czy komin). W porównaniu do telewizji kablowej czy naziemnej wydatki mogą być dużo większe. Koszty mogą wzrosnąć, gdy chcemy odbierać telewizję na więcej niż jednym odbiorniku. Wtedy z pomocą przyjdą multiswitche. Antena musi być wykonana z dobrych komponentów, a jej posadowienie i uchwyt nie może stanowić zagrożenia dla użytkowników.

Telewizja satelitarna – oferta

W zależności od wyboru operatora otrzymujemy przeróżne zestawy kanałów tzw. pakiety. Zwykle klienci, którzy zaczynają przygodę, otrzymują trochę gorsze warunki niż wierni użytkownicy, którzy przedłużają umowę. Warto nad ofertą programową przysiąść – obecnie bardzo łatwo dopasować zestaw kanałów do własnych potrzeb. Jeśli uwielbiamy piłkę nożną i chcemy mieć np. pakiet HBO, to nic prostszego. Patrzymy na katalogi producenta – porównujemy zestaw kanałów sportowych i możliwość odbierania HBO. Często firmy oferują kanały premium w promocyjnych na pierwsze miesiące trwania umowy. Pojawia się również aspekt. Nie ma co ukrywać, że najwięksi operatorzy będą chcieli zaproponować dużo wyższy pakiet usług, niż jest to w rzeczywistości potrzebne. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem poszczególnych kanałów osobno (plus oczywiście standardowy zestaw kanałów).

Dzięki niesamowitej konkurencji ze strony firm, który głównie zajmowały się internetem i telekomunikacją NC+ czy CYfrowy Polsat wprowadziły oferty uzupełniające. W ten sposób można oszczędzić niemałe kwoty na opłatach za internet czy telefon stacjonarny. Dlatego przez kupnem jakiejkolwiek telewizji – wybierzmy się do punktu obsługi i dokładnie zapoznajmy się z ofertą każdej z firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here