Na rozmowę o pracę nie należy iść z marszu. Najlepiej jest odpowiednio się do niej przygotować, aby nie stracić szansy na wymarzone stanowisko. Wszystkich pytań nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale są aspekty o które możemy zadbać, aby lepiej się zaprezentować. Niektóre tematy na rozmowie o pracę są niemal pewne.
Informacje o firmie
Rekrutacja pracowników to złożony temat. Rekruter oczekuje, że kandydat będzie wiedział podstawowe informacje o firmie – czym się zajmuje, jakie większe projekty ostatnio realizowała itp. Sprawdź czym dana firma wyróżnia się na rynku, z kim konkuruje. Zbierz wszystkie najważniejsze informacje, aby później zaimponować rekruterowi i pokazać, że poważnie podchodzisz do pracy.
Informacje o stanowisku
Aby zebrać informacje o stanowisku wystarczy dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę. Warto pójść o krok dalej i zapoznać się z konkurencyjnymi ofertami oraz typowym opisem danego stanowiska. Dobrze jest zebrać wszelakie informacje, które mogą być pomocne na rozmowie. Przykładowo możemy zapoznać się ze ścieżką kariery lub dodatkowymi kwalifikacjami czy umiejętnościami, które mogą przydać się na wybranym stanowisku. Jeżeli znamy dobrze dane stanowisko, mamy świadomość, co jest najważniejsze w danej pracy, a więc łatwiej przekonamy do siebie pracodawcę.
Przygotuj pytania do rekrutera
Warto przygotować kilka pytań, które zadasz rekruterowi na koniec rozmowy. Pokażesz, że zależy Ci na tej pracy oraz jesteś zaangażowaną osobą. Ponadto zweryfikujesz swoją wiedzę na temat firmy i stanowiska, co pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas współpracy. Co ważniejsze udowodnisz, że do pracy podchodzisz w sposób profesjonalny.
Pytania które mogą się pojawić
Niektórych pytań na rozmowie rekrutacyjnej możemy być pewni. Często na początku rekruter prosi, aby opowiedzieć coś o sobie. Wbrew pozorom nie jest, to takie proste pytanie. Musimy wybrać informacje, które będą pasowały do stanowiska, a także pokazywały nas w dobrym świetle. Przesadne wychwalanie siebie także nie jest wskazane. Następnie mogą pojawić się pytania o mocne i słabe strony, które warto wcześniej sobie przemyśleć. Później może paść zapytanie, dlaczego akurat Ty powinieneś zostać wybrany na to stanowisko. Dobrze jest podać konkrety, a nie tylko opowiadać ogólnymi hasłami. Całkiem często rekruter pyta o, to gdzie kandydat widzi się za 5 lat. Jest to jedno z trudniejszych pytań i zapewne ciężko wymyślić odpowiedź na poczekaniu. Poza tym taka wiedza pomaga nam w wyznaczaniu celów i układania sobie kariery. Warto nastawić się na trudne pytania, która zawsze padają podczas rozmowy. W końcu pracodawca chce mieć pewność, że dany kandydat idealnie nadaje się na to stanowisko.