Czym jest i jak działa rozdzielacz LAN

Rozdzielacz LAN umożliwia wydzielenia konkretnej jednostki wchodzące w skład sieci komputerowej LAN, która łączy komputery na wspólnym określonym obszarze. Dzięki rozdzielaczowi, możliwe jest grupowanie poszczególnych sieci w celu optymalizacji jakości połączeń pomiędzy poszczególnymi użytkownikami konkretnych grup. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega działanie rozdzielacza LAN oraz samych lokalnych sieci komputerowych.

Rozdzielacz LAN pozwala na podłączenie wielu urządzeń za pomocą pojedynczego kabla do konkretnej lokalnej sieci komputerowej. Rozdzielacze LAN sprawdzają się świetne tam, gdzie nie można podłączyć dodatkowych kabli, czy zastosować dodatkowych switchy.

Rozdzielacze LAN – co warto wiedzieć?

Standardowymi rozdzielaczami LAN są urządzenia, które pozwalają podłączyć w tym samym czasie do dwóch urządzeń, np. komputerów. Podłączenie do konkretnej lokalnej sieci komputerowej za pomocą rozdzielacza LAN jest możliwe dzięki zastosowaniu kabla UTP/FTP.

Sposób podłączenia urządzeń do lokalnej sieci komputerowej za pomocą rozdzielacza jest pracy. Jeden adapter zostaje podłączony do dwóch miejsc w konkretnych routerze lub switchu, co sprawia, że potrzebny do podłączenia urządzenia jest zaledwie jeden kabel. Jeden koniec kabla zostaje podłączony do miejsca docelowego dla konkretnej lokalnej sieci komputerowej, a druga strona zostaje rozdzielona wybranym adapterem na 2 porty, co umożliwia podłączenie go do 2 urządzeń.

Standardowy rozdzielacz LAN, gwarantuje podział za pomocą 8-pinowego kabla typu RJ-45 na 2 porty tej samej klasy (Rj-45). Podział zapewnia zastosowanie materiałów w technologii Fast Ethernet 10/1000Base-T.

Standardowa długość kabla w rozdzielaczu LAN wynosi od 15 do 20 cm, choć na rynku z powodzeniem można wybrać również urządzenia o mniejszej lub większej długości. Należy pamiętać, że poprawne podłączenie do kabla wymaga podłączenia 2 sztuk adaptera. Opakowanie rozdzielacza to zazwyczaj typowy dla tego rodzaju produktów equip zip bag.

Co warto wiedzieć o LAN?

Tworzenie większych LAN, czyli lokalnych sieci komputerowych, w większości przypadków wymaga od ich architektów i wykonawców użycia rozdzielaczy LAN. Duże sieci charakteryzują się stosowaniem nadmiarowych połączeń, które pochodzą z przełączników protokołu drzewa rozpinającego. Aby zapobiec efektowi pętli, konieczna jest ich zdolność do zarządzania różnymi rodzajami ruchu, najlepiej za sprawą jakości usługi QoS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here