Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi budzi wiele wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa. Specjaliści ostrzegają, że postawienie darmowego hotspotu to niewielki wydatek złodziejów danych. Nasze podejrzenia powinien już wzbudzić fakt Wi-Fi nieposiadającego klucza zabezpieczeń. Kiedy i w jaki sposób korzystać z darmowego Wi-Fi, aby nie narazić się na działanie oszustów? Sprawdźmy.
Automatyczne połączenie z WIFI – dlaczego do połączenia Wi-Fi nie możemy podchodzić bezkrytycznie?
Ryzyko przechwycenia transmisji danych jest obecnie szczególnie duże. Wiele urządzeń ma ustawioną opcję automatycznego podłączania się do sieci, gdy znajduje się ona w ich zasięgu. Może to spowodować, że wygodę swobodnego dostępu do internetu przepłacimy utratą cennych danych, ich wykorzystaniem niezgodnym z naszą wolą, a nawet kradzieżą pieniędzy z konta bankowego.
Urządzenia mobilne dają nam możliwość surfowania po sieci praktycznie non stop. Wiąże się to jednak z wieloma zagrożeniami. Komfort sprawdzenia potrzebnych nam informacji, czy kontaktu ze znajomym bezpłatnie za pomocą sieci, powoduje, że do połączenia WIFI podchodzimy bezkrytycznie. Zadowolenie łączymy się z darmową siecią, nie myśląc o żadnych zabezpieczeniach. Konsekwencje naszej lekkomyślności mogą być jednak niekiedy bardzo poważne.
Ataki hakerskie przestały być odosobnionym przypadkiem, którego ofiarami były jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Ich liczba w ostatnich latach w Polsce wzrosła kilkukrotnie. I w miarę pogłębienia się cyfryzacji społeczeństwa będzie ich coraz więcej. Wielu użytkowników internetu sądzi, że o ich bezpieczeństwo zadba sieć. Niestety są oni w błędzie. Jeśli nie posiadamy informacji do kogo należy sieć i kto się do niej również podłączył, to potencjalnie narażamy się na oszustwo i kradzież danych.
Nie oznacza to jednak, że z publicznych kanałów dostępu nie możemy w żadnym wypadku korzystać. Warto to jednak robić bezpiecznie. I są na to sposoby.
Wirtualna Sieć Prywatna – VPN
Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie ochrony podczas korzystania z publicznych sieci jest VPN. Dzięki temu oprogramowaniu tworzone jest bezpieczne połączenie pomiędzy naszym komputerem i serwerem. Dane przepływające przez wykreowany wirtualny tunel są niewidoczne dla osób trzecich. Nie mogą oni przechwycić ani podsłuchać informacji w nim zawartych. To pozwala nam je bezpiecznie przesyłać i wysłać, nawet wtedy, gdy jesteśmy podłączeni do publicznej sieci Wi-Fi.
Dzięki VPN mamy możliwość nie tylko zaszyfrowania połączenia, ale również ukrycia naszego adresu IP, który może zostać wykorzystany przez programy szpiegujące i hakerów. Rynek oferuje ogromny wybór usług typu VPN. Wybierając odpowiednią usługę tego typu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość i lokalizację serwerów, z którymi możemy się połączyć. Oprócz ceny warto sprawdzić też oferowane przez usługodawców VPN aplikacje (na komputer czy smartfon) i możliwość bezkosztowej rezygnacji z usługi, gdyby nie spełniła naszych oczekiwań.
Ustawienia komputera
Aby zabezpieczyć się przed wglądem w nasze dane, możemy również przyjrzeć się bliżej ustawieniom naszego komputera. W nich powinniśmy odznaczyć opcję udostępniania naszych danych, a także wyłączyć widoczność urządzenia dla obcych. Wyłączmy w swoich narzędziach możliwość automatycznego łączenia się z siecią. Dzięki temu lepiej będziemy mogli kontrolować to, z jakiego Wi-Fi aktualnie korzystamy.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa – o czym warto pamiętać, korzystając z publicznego Wi-Fi?
Korzystając z publicznego Wi-Fi, warto jest pamiętać nie tylko o instalacji programu szyfrującego połączenie z siecią, ale przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Jeśli znajdujemy się w restauracji, czy kawiarni, zweryfikujmy nazwę sieci wraz z jej obsługą. Dzięki czemu zyskamy większą pewność, że połączenie, z którego chcemy skorzystać jest bezpieczne.
Nad łączeniem się z darmowym Wi-Fi powinniśmy się zastanowić, gdy chcemy odczytać wiadomości w swojej skrzynce mailowej i wtedy, gdy mamy zamiar zalogować się do bankowości elektronicznej. W tych sytuacjach koniecznością może okazać się instalacja VPN. W przypadku ukradzionych pieniędzy z naszego rachunku za pośrednictwem publicznego Wi-Fi ich odzyskanie może być sporym kłopotem. W naszym kraju pieniądze zostają zwrócone dopiero po zakończeniu postępowania prokuratorskiego, a to może trwać bardzo długo.
Zabezpiecz Wi-Fi również w swoim domu
W ostatnich tygodniach zrobiło się głośno na temat tego, że nawet sieci domowe, które zabezpieczane są hasłami, nie są w pełni bezpieczne. Jest to spowodowane protokołem szyfrowania WPA2, który może być złamany poprzez nową metodę ataku hakerskiego o nazwie KRACK. Umożliwia on przestępcom i osobom niepowołanym odczytywanie danych przesyłanych pomiędzy urządzeniem a punktem dostępu do internetu.
Uniknięcie tego rodzaju ataków jest możliwe tylko z odpowiednim zabezpieczeniem. Zwracajmy uwagę na to, czy strony, z którymi się łączymy, posiadają dodatkowe szyfrowanie w postaci SSL (symbol kłódki) i czy przeglądarka tworzy osobną warstwę szyfrowania (witryny https).
Zagrożenia przechwycenia danych również przy korzystaniu z własnej, domowej sieci, możemy uniknąć, używając VPN. Nawet jeśli szyfrowanie WPA2 zostanie naruszone, dane dzięki VPN nie zostaną odczytane przez niepowołane osoby.
Autor artykułu: Krzysztof, redaktor serwisu Top VPN.
Zdjęcie do artykułu: CC by woodleywonderworks / Flickr.com.
Źródło: https://mobiletrends.pl/czy-warto-uzywac-vpn-7-powodow-dla-ktorych-odpowiedz-brzmi-tak/