Użytkownicy różnych sprzętów często uzupełniają swoje urządzenia o dodatkowe nośniki pamięci. Do najpopularniejszych wyborów należą karty microSD oraz SD. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak działa karta SD?
W sklepach z elektroniką znajdziemy najczęściej nośniki SD i microSD. Czym różnią się od siebie poszczególne standardy? W tym przypadku główną kwestią jest rozmiar, który jednocześnie wpływa na zastosowanie produktu. Karta SD to popularny wybór w przypadku aparatów cyfrowych, podczas gdy microSD to format obsługiwany przez większość nowych smartfonów. Ich działanie jest jednak niemal identyczne – jeżeli chcemy użyć karty o mniejszych gabarytach ze sprzętem, który obsługuje wyłącznie większe warianty, możemy nawet skorzystać ze specjalnego adaptera.
Gabaryty kart microSD są naprawdę niewielkie, co sprawia, że idealnie nadają się do stosowania w telefonach. Niska waga sprawia, że wpływ na całkowitą wagę urządzenia jest minimalny, a skromny rozmiar pozwala na zachowanie miejsca na pozostałe podzespoły, które wymagają nieco większej przestrzeni do sprawnego funkcjonowania. Łatwość obsługi także stoi na świetnym poziomie – wystarczy umieścić kartę w specjalnym slocie, a oprogramowanie urządzenia samoczynnie przeczyta dane z nowego nośnika. Mamy do dyspozycji sporo wersji pojemnościowych, które są w pewnym stopniu ograniczane przez specyfikacje poszczególnych wersji standardu. Do najpopularniejszych opcji należy karta pamięci 128 GB, która oferuje optymalny stosunek pojemności do ceny i sprawdzi się w większości sytuacji.
Rodzaje kart pamięci
Co jakiś czas do sprzedaży trafiają sprzęty, które wprowadzają kolejne usprawnienia w funkcjonowaniu kart pamięci. Najczęściej dotyczą one szybkości przesyłu danych lub maksymalnej możliwej pojemności. Poszczególne wersje technologii można zazwyczaj rozpoznać po innych oznaczeniach – przed zakupem warto zapoznać się z ich specyfikacją. Najczęściej możemy spotkać się z kartami typu SD, SDHC oraz SDXC. Każdy z podanych wariantów charakteryzuje się innym zakresem pojemności – SD obsługuje do 2 GB, SDHC wspiera rozmiar od 4 do 32 GB, z kolei ostatnia propozycja obejmuje produkty oferujące między 64 GB a 2 TB.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania karty do konkretnego urządzenia?
Jeżeli chodzi o poszczególne urządzenia, to ważna jest nie tylko pojemność, jaką oferuje karta pamięci – 128 GB czy 64 GB to jedne z najpopularniejszych rozmiarów. Obok tego parametru istotna jest również prędkość odczytu danych. To szczególnie ważny aspekt, gdy produkt ma być stosowany z aparatem lub kamerą, która nagrywa obraz w wysokiej rozdzielczości.
Karta SD do aparatu powinna zapewniać prędkość zapisu danych na poziomie co najmniej 90 MB/s. Dlaczego jest to tak ważne? Propozycje cechujące się gorszymi osiągami mogą nie oferować odpowiednich efektów podczas rejestrowania treści w rozdzielczości 4K czy Full HD. Na obrazie zebranym z użyciem słabszej karty mogą wystąpić zakłócenia. Warto zatem sprawdzić, czy wybrana karta zapewnia nie tylko odpowiednią pojemność, lecz także wystarczającą prędkość odczytu i zapisu danych. Jeżeli aparat obsługuje format micro SD, idealnym wyborem będzie karta Samsung EVO Select.
W przypadku telefonu warto skupić się głównie na klasie zapisu oraz pojemności. Źle dopasowana karta może spowolnić działanie niektórych procesów, co będzie szczególnie zauważalne, gdy chcemy na niej zapisywać na przykład wymagające gry. Dlatego warto skupić się na tym, aby wybrać kartę pamięci z klasą zapisu 10, a także pojemnością na poziomie 64 GB, 128 GB lub większą.