Domowe stacje ładowania pojazdów – rozwiązanie dla samochodów elektrycznych i hybrydowych

0
1711

Samochody elektryczne oraz hybrydowe to coraz częściej stosowane w naszym kraju pojazdy mobilne. Choć są stosunkowo drogie, kolejne osoby decydują się na zakup tego typu pojazdu. Zdecydowaną zaletą płynącą z korzystania z nich jest niski poziom emisji zanieczyszczeń. Z tego powodu, pojazdy hybrydowe i elektryczne są bezpieczne dla środowiska, a ich użytkowanie zmniejsza ilość spalin obecnych w powietrzu, którym oddychamy. Użytkowanie samochodu z napędem elektrycznym wymaga od jego właściciela regularnego ładowania baterii. Problemem, z którym spotykają się użytkownicy tych pojazdów jest nieduża ilość dostępnych w naszym kraju miejsc, w których można swobodnie je naładować. Wiele właścicieli decyduje się z tego powodu na zakup własnej stacji ładowania, która znacząco poprawia komfort korzystania z pojazdu elektrycznego lub hybrydowego. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób rozważających możliwość zakupu domowej stacji ładowania pojazdów.

Rodzaje dostępnych stacji ładowania pojazdów

Zakup stacji ładowania pojazdu nie jest zadaniem najłatwiejszym. Na rynku dostępnych produktów znajdziemy wiele modeli, różniących się specjalistycznymi parametrami. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim stacje stojące oraz wiszące, które dodatkowo różnią się ilością zainstalowanych w nich gniazd. Stacje stojące mają zazwyczaj dwa gniazda przeznaczone do ładowania, podczas gdy stacje wiszące posiadają tylko jedno. Oba typy modeli są stosowane w gospodarstwach domowych.

Stacje ładowania umożliwiają stosunkowo szybkie i łatwe naładowanie samochodu, niż w przypadku zwykłych gniazd. Pozwala to znacząco skrócić czas potrzebny do pełnego naładowania baterii. Co równie istotne, konstrukcja stacji ładowania wyposażone jest w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające przeciwko przepięciom. Dzięki temu, ładowanie samochodu jest bezpieczne zarówno dla nas, jak i naszego pojazdu.

Stacje ładowania mogą być stosowane na terenie własnego gospodarstwa domowego. Najczęściej, instalowane są w garażach lub domowych warsztatach. Dostępne produkty charakteryzują się zazwyczaj wysoką wytrzymałością na trudne warunki atmosferyczne, w tym także temperaturę. Najbardziej wytrzymałe modele są w stanie wytrzymać temperaturę przekraczającą ponad 30 stopni poniżej zera. Dzięki temu, mogą być instalowane także poza garażem.

Czy konieczny jest zakup stacji ładowania?

Stacje ładowania zdecydowanie skuteczniej spełniają swoją podstawową rolę niż przewody ładujące, standardowo dołączane do samochodów hybrydowych i elektrycznych przez ich producentów. Podpięcie samochodu do zwykłego gniazdka sprawia, że czas ładowania wynosić może nawet kilkanaście godzin. Dzięki zastosowaniu stacji ładowania, czas też może zostać skrócony nawet do 2-3 godzin.

Skuteczność pracy stacji ładowania pojazdów zależy od wielu czynników, między innymi od mocy konkretnego urządzenia. Dostępne stacje mieszczą się w przedziale od ok. 3,6 do nawet 22 kW. Różnić się mogą także sposobem ich konstrukcji, a co za tym idzie, sposobem ich obsługiwania. Dostępne są zarówno modele wyposażone w standardowe przyciski włączające i wyłączające, jak również bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia – wyposażone w łączniki GPRS jak i czytniki kart RFID. Stacje ładowania mogą się także różnić sposobem podłączania. Niektóre modele wyposażone są w zabudowany kabel łączeniowy, inne z kolei mają wbudowane gniazda ładujące.

Osoby pragnące zakupić domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych mogą skorzystać z oferty różnych firm, wśród których szczególnie polecamy firmę hazbi.com. W asortymencie tego sklepu znajduje się niemal 40 różnych modeli stacji ładowania, przeznaczonych do korzystania zarówno na terenie własnego gospodarstwa domowego jak i w parkingach podziemnych, hotelach, stacjach benzynowych i centrach handlowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here