Dyski SSD to produkty półprzewodnikowe, działające dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Ich głównym atutem pozostaje wyposażenie pozbawione jakichkolwiek elementów mechanicznych, dzięki czemu pracują szybciej i sprawniej, a do tego także ciszej.
Dysk SSD pracuje również bardziej ekonomicznie – zużywa zdecydowanie mniej energii, co istotne jest szczególnie mocno podczas zakupu komputerów przenośnych.
Do tego dużą zaletą dysków SDD jest także wyższa odporność na wstrząsy i uszkodzenia. To wszystko sprawia, że czasem nawet mimo upadku, zachowanie danych przechowywanych w komputerze jest możliwe.
Dysk SSD, w porównaniu do standardowego dysku HDD, potrafi nawet 25-krotnie mniej zużywać energii. Niemożliwe? A jednak! W modelu HDD pobór prądu wynosić może 2,5 W, w SDD – jedynie 0,1. Mowa o porównaniu modeli HDD – Western Digital Scorpio Blue WD3200BPVT o pojemności 320 GB i SSD – Samsung EVO MZ-7TE120BW,
Nowe dyski SSD na rynku pojawiają się niemal nieustannie. O czym warto pamiętać, wybierając ten właściwy model? Niech kluczowym czynnikiem będzie zastosowany w nim kontroler. Bardzo dobre kontrolery posiadają modele dysków oferowanych przez Samsunga i Intela, jak również takie marki jak SandForce i Marvell.
Dyski SSD w większości dostępne są niemal jedynie w 2,5 calowym formacie.
Kolejnym istotnym czynnikiem pozostaje interfejs. Dwa najpopularniejsze to Serial ATA i Serial ATA III. Przed zakupem warto wiedzieć, jaki interfejs obsługiwany jest przez nasz komputer. Jeśli nasz sprzęt ma już kilka lat, nie warto inwestować w dysk z Serial ATA III – SSD. Tu polecić można modele z interfejsem PCI-Express.
Optymalna pojemność dysku będzie zależeć głównie od tego, jak duże są nasze indywidualne potrzeby oraz jakie możliwości finansowe są dla nas dopuszczalne. Tu jednak warto zaznaczyć, że na uwagę zasługiwać powinny przede wszystkim modele dysków o pojemności minimum 128 GB.
Oczywiście tym, którzy nałogowo grają, czy poszczycić się mogą pokaźną kolekcją plików, poleca się dysk o pojemności przynajmniej 256 GB.