Jak wybrać dobry dysk SCSI/SAS?

Elementem niezastąpionym w każdym komputerze jest dysk twardy. Użytkownicy sprzętu komputerowego wybierają głównie między modelami HDD lub SSD. Niektórzy jednak nie zdecydują się na nic innego, jak dysk SCSI/SAS. Co sprawia, że wybór użytkowników pada właśnie na dysk tego rodzaju?
Dyski SCSI nie są zbyt popularne wśród komputeromaniaków. Dlaczego? Głównie przez przeznaczenie – nie są zalecane do użytku domowego, spełniając swoją rolę głównie w urządzeniach przemysłowych, jak choćby serwerach.

Dysk SCSI to magistrala dedykowana przesyłaniu danych pomiędzy urządzeniami. Jeszcze do niedawna wykorzystywana była w serwerach i stacjach roboczych, okazało się jednak, że nie sprawdza się do końca i jest dość przestarzałym pomysłem. Dziś tę formułę zastąpił SAS (Serial Attached SCSI).
Dużą zaletą formuły SAS jest pełna kompatybilność z dyskami SATA (jednostronnie), przy czym zauważyć należy, że dyski SATA podłączyć można tylko w jedną stronę – do kontrolera SAS (nie odwrotnie).

Wybierając dysk SCSI/SAS warto wybierać dyski SSD, oferujące wyjątkowo wysokie transfery danych i bardzo krótkie czasy dostępu. Tu jedynym ograniczeniem może być ich cena. Stąd właśnie lepiej wybrać dyski SCSI/SAS, które swoją wydajnością zdecydowanie przewyższają tradycyjne modele HDD SATA.

Czym powinny oznaczać się dyski SCSI/SAS? Przede wszystkim wielką niezawodnością. Parametr ten określany jest przez wartość MTBF i ma wynosić średnio 1,5 mln godzin. Oczywiście lepiej, im ta wartość jest wyższa.

Ponadto kolejną istotną wartością jest krótki czas dostępu. W praktyce oznacza oczekiwanie na znalezienie danego pliku na dysku. Kiedy ma to największe znaczenie? Szczególnie wówczas, gdy kopiujemy dużą liczbę niewielkich plików. Wśród zalecanych wartości tego parametru wskazuje się na wartość 4 ms.

Co więcej? Kolejnym kluczowym parametrem będzie prędkość obrotowa talerzy. W dyskach konsumenckich wartość ta wynosi od 5400 do 10 000 obrotów na minutę. W dyskach SCSI/SAS jest zdecydowanie większa, przy czym minimalna wartość wynosi 10 000. Wśród tych najbardziej zalecanych dysków z pewnością znajdą się takie, które kręcą się z prędkością 15 000 obrotów na minutę, gwarantując maksymalną wydajność.

Ponadto ważny jest także rozmiar dysku. Dyski SCSI/SAS umożliwiają wybór pomiędzy modelami 3,5- 2,5-calowymi. Wybierając wielkość warto wiedzieć, jakie kieszenie ma nasz serwer, tak, by wybrać właściwie. I tu nie warto oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here