Jak oszczędzać w domu energię elektryczną?

0
1944

Każdy z nas ma w domu sprzęty AGD i RTV, które wymagają podłączenia do prądu. Niestety, opłaty za energię elektryczną wciąż wzrastają, co negatywnie odbija się na naszym domowym budżecie. Jeśli chcesz oszczędzać energię elektryczną, a tym samym zadbać o środowisko naturalne i zasobność swojego portfela, kieruj się naszymi wskazówkami. Czasami wystarczy wykonać drobne czynności i zmienić swoje przyzwyczajenia, aby zauważyć różnicę w rachunkach za prąd.


Wybierz energooszczędne urządzenia


Jeśli zdecydujesz się na zakup nowych sprzętów do swojego domu, postaraj się wybierać te, które są najbardziej energooszczędne. Najbardziej prądożernym urządzeniem w każdym domu jest lodówka, ponieważ działa ona non stop – bez żadnej przerwy. Z tego względu, warto wybrać model o jak najwyższej klasie energetycznej, najlepiej A+++. Natomiast w przypadku zakupu pralki, powinniśmy kierować się nie tylko klasą energetyczną, ale również dodatkowymi funkcjami i technologiami, które pozwalają zaoszczędzić energię. Warto również zwrócić uwagę, czy pralka oferuje programy ECO i pranie w niskich temperaturach – dzięki temu cykl prania będzie trwał dłużej, ale pralka zużyje znacznie mniej prądu.


Wyłącz nieużywane sprzęty


Odłączając wtyczkę z gniazdka również możemy zaoszczędzić nieco gotówki. Choć oszczędności nie będą duże, warto wyłączać z prądu wszystkie urządzenia elektroniczne, jeśli z nich nie będziemy korzystać przez co najmniej kilka dni. Nie wystarczy samo wyłączenie telewizora przyciskiem, ponieważ wtedy przejdzie on jedynie w tryb stand-by, czyli czuwania i wciąż będzie pobierać pewną ilość energii. Jeśli mamy kilka urządzeń podpiętych do listwy antyprzepięciowej, warto po prostu wyłączyć ją przyciskiem.


Zadbaj o odpowiednie oświetlenie


Jeśli chcemy zacząć oszczędzać energię elektryczną, w pierwszej kolejności powinniśmy wymienić tradycyjne żarówki na te energooszczędne. Należy jednak pamiętać, że tego typu żarówki pobierają najwięcej prądu podczas włączania, dlatego jeśli wychodzimy z pokoju jedynie na chwilę, nie ma sensu ich wyłączać. Często się zdarza, że do wielu czynności nie potrzebujemy mocnego oświetlenia, np. podczas oglądania telewizji lub wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. W takich sytuacjach warto używać oświetlenia punktowego, np. mniejszych lampek nocnych, które zużywają mniej prądu niż oświetlenie sufitowe.


Korzystaj z głową


Aby obniżyć rachunki za prąd, często wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć rozsądnie korzystać z urządzeń elektrycznych. Zamiast codziennie przed wyjściem do pracy prasować sobie jedną koszulę, lepiej wyprasować wszystkie ubrania za jednym razem, ponieważ żelazko pobiera najwięcej prądu podczas nagrzewania. Gotując wodę na kawę czy herbatę, powinniśmy wlewać do czajnika tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy, ponieważ większa ilość wody wiąże się z większym zużyciem energii. Jeśli posiadamy w kuchni czajnik elektryczny, a kuchenkę gazową, dobrym sposobem na znalezienie oszczędności będzie zamiana czajnika na model tradycyjny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here