Jak wybrać odpowiedni zestaw stereo do swojego domu

Lubisz relaksować się w fotelu słuchając ulubionej muzyki? Nic dziwnego, to świetny sposób na wolne wieczory. Czas się zaopatrzyć w zestaw stereo – jeśli jeszcze nie masz go w swojej przestrzeni życiowej. Jaki jest idealny sprzęt audio do domu? Ten tekst podsunie Ci pomysł!

Jakie są najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem?

O tym, na co możemy sobie pozwolić, nie będzie decydowała ilość pieniędzy, ale także nasze oczekiwania co do jakości i przeznaczenia (czy będzie to sprzęt do oglądania filmów, czy zestaw audio zachwycający melomanów).

Zestaw głośników przed systemem stereo będzie miał wpływ na jakość dźwięku. W zależności od pomieszczenia możemy wybrać kolumny podłogowe lub mniejsze, bardziej kompaktowe głośniki półkowe.

Czy sprzęt audio musi być drogi?

Ważne jest, aby wiedzieć, czy wybierasz konfigurację audio, która jest podstawowa, czy taka, która ma dodatkowe funkcje. Kilka wzmacniaczy zawiera wbudowany DAC, który pozwala na odtwarzanie plików audio bezpośrednio z komputera. Możesz również podłączyć telewizor lub dekoder, aby poprawić jakość dźwięku. Moduły Bluetooth pozwalają na bezprzewodowe przesyłanie strumienia dźwięku z urządzenia mobilnego. Wiele odtwarzaczy CD obsługuje funkcje sieciowe.

Koszt podstawowego zestawu audio obejmuje 30% na komponenty i 10% na okablowanie. Wysokiej jakości sprzęt Hi Fi można kupić już za kilka tys.

Nie warto wydawać zbyt wiele na pierwszy zestaw sprzętu audio. Zawsze można go z czasem unowocześnić lub zmodyfikować. Dobrze jest nie wahać się przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego dla siebie sprzętu Hi-Fi. Możesz być zaskoczony tym, jak dane urządzenie brzmi na żywo.

Jakie elementy sprzętu audio są najbardziej krytyczne dla systemu dźwiękowego?

Pamiętaj, że sprzęt audio ma służyć do czerpania przyjemności przez jego właściciela. Przy wyborze sprzętu audio istotne jest, aby był on dobrze skonstruowany i spójny. Jeśli skupisz się tylko na jednym elemencie systemu stereo, a zignorujesz resztę, Twój sprzęt może nie mieć tych samych cech, co droższy. Wzmacniacz nie będzie miał takiej samej jakości jak najdroższy element, ale nadal będzie to wzmacniacz. Klienci z ograniczonym budżetem często chcą wydać więcej, np. na wzmacniacze. zwracając mniejszą uwagę na pozostałe elementy zestawu stereo.

Pierwsza zasada: Posłuchaj, zanim kupisz sprzęt audio!

Nie ma lepszego sposobu na przetestowanie konkretnego modelu wzmacniaczy, kolumn czy odtwarzaczy niż bezpośredni odsłuch „na ucho”. Warto przynieść ze sobą płytę CD audio, z którą jesteśmy zaznajomieni. Pozwoli nam to na porównanie różnych systemów hi-fi. Sprzęt o takich samych parametrach technicznych (tj. Zakres częstotliwości od 30 do 20000Hz, RMS min. 40W itp.) nie brzmi dokładnie tak samo. Ważne są nawet najmniejsze szczegóły, jak materiał, z którego wykonane są obudowy głośników, ich kształt i jakość magnesów czy kable, które przenoszą dźwięk z odtwarzacza do głośników.

Wysoka jakość odtwarzania dźwięku nie musi być kompromisem w przypadku designerskiego sprzętu audio. Projektanci często stosują niestandardowe obudowy, aby wydobyć z tych urządzeń niezwykłe brzmienie i jakość. Nie bez powodu chcemy, aby sprzęt, z którego korzystamy na co dzień, wyglądał dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here