Sprawny system fotowoltaiczny to nie tylko panele solarne, ale także odpowiednie okablowanie. Poddawane jest ono skrajnym warunkom atmosferycznym, przez co musi cechować się bardzo dużą wytrzymałością.
Panele słonecznym znakiem rozpoznawczym
Dla wielu ludzi system fotowoltaiczny kojarzy się z panelami słonecznymi. Nic dziwnego, skoro to one są najbardziej widocznym elementem systemu i pełnią w nim kluczową rolę. Bez poboru odpowiedniej ilości promieni słonecznych nie byłoby mowy o funkcjonalności tego alternatywnego systemu pozyskiwania energii. To właśnie panele słoneczne są najdroższym elementem całej instalacji. Nie warto jednak oszczędzać na nich. Moduły mają swoją cenę, która jest uzależniona od ich mocy oraz materiału użytego do ich produkcji. Panele monokrystaliczne są wykonane z jednego rodzaju surowca. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i mogą utrzymać wysoką sprawność nawet przez trzydzieści lat. Tańszym rozwiązaniem będą natomiast panele polikrystaliczne wykonane z krzemu. Mimo różnicy w cenie nie odbiegają dużo jakością od tych pierwszych. Na rynku możemy też kupić moduły używane, które pochodzą z zachodniej Europy. Niestety, kupno takich elementów jest obarczone dużym ryzykiem. Wszystko przez to, że nie wiemy nic o takich panelach. Nigdy nie będziemy też w stanie stwierdzić ich rzeczywistego pochodzenia oraz faktycznego zużycia.
Kabel solarny gwarantem wieloletniej sprawności
Moduły fotowoltaiczne to jednak nie wszystko. Równie ważną role odgrywają kable, które odpowiadają za prawidłowe połączenia pomiędzy panelami, ciągami panel oraz połączeń paneli z przemiennikiem DC/AC. Nadają się one zarówno do stosowania ruchomego jak i na stałe, a także do wewnątrz i na zewnątrz. Kabel solarny musi być odporny na wysokie i niskie temperatury. Musi też być odporny na obciążenia, a także bardzo elastyczny. Kable narażone są także na ciągłą ekspozycję na promieniowanie UV, ozon, działanie wody i uszkodzenia mechaniczne. O jakości sprzętu decydują liczne normy, takie jak CE, TÜV, czy te określane przez Unię Europejską. Do produkcji kabli wykorzystuje się żyły z miedzi ocynkowanej, gdyż wykazują wyższą odporność na utlenianie. Izolację natomiast wykonuje się z gumy, która jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, rozdarcia, wodę i inne czynniki atmosferyczne. Sprawdź tutaj więcej informacji na temat kabli solarnych. Wysokiej jakości przewody posiadają dwie warstwy izolacji. To świetne rozwiązanie, które w przypadku przerwania jednej z nich wciąż zabezpiecza kabel przed uszkodzeniem.