Komory temperaturowe

Komory temperaturowe to niezbędne wyposażenie laboratoriów przeprowadzających prace badawcze nad produktami przed dopuszczeniem ich do obrotu. Rynek tego typu urządzeń stale się rozwija, a producenci wprowadzają modele posiadające coraz ciekawsze udogodnienia. Jak więc odnaleźć się w tym gąszczu i wybrać najlepszą z dostępnych opcji?

Jak powinny działać komory temperaturowe?

Podczas badań leku, kosmetyku czy surowca budowlanego, należy sprawdzić m.in. jak zachowuje się pod wpływem temperatury. Dotyczy to zarówno zmian temperatur, jak i długotrwałego wpływu temperatury bardzo niskiej lub bardzo wysokiej. Do takich badań wykorzystuje się komory klimatyczne oraz komory temperaturowe – urządzenia, które pozwalają odwzorować pożądane wartości temperaturowe w kontrolowanych warunkach laboratorium. Operator ustawia je za pomocą panelu sterowania, a komora nagrzewa się lub wychładza. Ważne, aby zakres temperatur był odpowiednio szeroki (od -75°C do + 180°C lub 220°C), co umożliwia sprawdzenie, jak badana próbka reaguje nawet na ekstremalne, trudne do osiągnięcia w naturze, warunki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając komorę?

Komory temperaturowe dostępne na rynku posiadają różne zakresy temperatur, tryby pracy oraz pojemności. Z łatwością można znaleźć zarówno duże urządzenia, jak i małe stołowe modele o pojemności zaledwie 16l. Ważne więc, aby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną urządzenia przed jego zakupem. Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo korzystania z komory, dlatego należy sprawdzić, czy posiada ona zabezpieczenie przed awaryjnym wzrostem temperatury. Codzienną pracę ułatwia intuicyjny panel sterowania, a dla jakości badań znaczenie ma system zapisu i udostępniania wyników. Ponieważ producenci oferują komory klimatyczne i temperaturowe w wielu wariantach, należy wybrać odpowiedni do konkretnego rodzaju testów, jaki zamierzamy w nich przeprowadzać.

Przydatne udogodnienia w komorach temperaturowych

Poza standardowymi opcjami, które zawiera większość komór, niektóre modele są wyposażone w udogodnienia, które czynią korzystanie z nich bardziej komfortowymi. W zależności od modelu mogą to być np.:

  •  pakiet redukcji hałasu,
  •  kolumny demineralizacyjne,
  •  dedykowane oprzyrządowania,
  •  dedykowane aplikacje,
  •  delikatne zamykanie drzwi za pomocą zamków elektromagnetycznych.

Komora temperaturowa a komora klimatyczna

Jeszcze jedno ważne pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem maszyny, to kwestia tego, czy nie lepiej zdecydować się od razu na komorę klimatyczną. Różnica pomiędzy jednym i drugim typem urządzenia jest dość prosta. Komora temperaturowa pozwala na ustawienie jedynie pożądanej temperatury, podczas gdy komora klimatyczna umożliwia również na regulację wilgotności. W związku z tym można przeprowadzać w niej testy w szerszym zakresie, symulując konkretne warunki klimatyczne. Warto jednak pamiętać, że zarówno komory temperaturowe, jak i klimatyczne świetnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Decyzja zależy więc tak naprawdę tylko od rodzaju badań, jakie na co dzień przeprowadzamy w naszym laboratorium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here