Gdy podstawowa pojemność dysku twardego, w jaki wyposażony jest Twój laptop, okaże się niewystarczająca, niedostosowana do Twoich potrzeb, jedną z najprostszych i najtańszych metod jej poszerzenia o kolejne gigabajty, będzie kieszeń na dysk. Tego typu moduł instaluje się w miejsce napędu optycznego, który w dobie powszechnego dostępu do szerokopasmowego Internetu jest czymś niepotrzebnym, z czego większość użytkowników laptopów i tak już dziś nie korzysta. Kiedy zatem warto zastąpić przestarzały napęd optyczny kieszenią na dodatkowy dysk twardy?

Co zyskasz, dzięki kieszeni na dysk twardy?

Instalacja kieszeni w miejsce napędu optycznego w laptopie to przede wszystkim możliwość zwiększenia dostępnej przestrzeni dyskowej, jaką dysponuje laptop. Dzięki kieszeni na dysk możesz zainstalować w laptopie dodatkowy dysk twardy o pożądanej pojemności. W zależności od typu kieszeni może to być dysk klasyczny HDD lub znacznie od niego szybszy dysk SSD. Te pierwsze dyski są tańsze i zwykle dostępne w znacznie większych pojemnościach. Jeśli zatem potrzebujesz dużej ilości miejsca na różnego rodzaju dane, na przykład na filmy wideo, zdjęcia czy muzykę, zakup takiego dysku wciąż będzie niezwykle ciekawą opcją. Nowoczesne dyski SSD oferują opcję szybszego zapisu i odczytu danych, ale są znacznie droższe od dysków klasycznych i na razie dostępne są w mniejszych pojemnościach. Takie dyski będą dobrym wyborem dla osób, które chcą instalować na nich oprogramowanie, różnego rodzaju aplikacje użytkowe czy gry wideo.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kieszeni na dysk się zdecydujesz, dzięki jej instalacji nie tylko poszerzysz dostępną przestrzeń dyskową laptopa, ale i zyskasz możliwość łatwego, fizycznego przenoszenia dużych ilości danych z jednego komputera na inny. Kieszeń na dysk to również łatwy sposób na archiwizację danych. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka dysków zewnętrznych HDD i korzystając z kieszeni, zapisywać na nich informacje z laptopa, które chcemy zarchiwizować, przechować na przyszłość. To doskonała opcja dla osób pracujących z materiałami wideo, zajmujących się grafiką komputerową, zwłaszcza grafiką 3D, dla fotografów i wielu innych osób, które wytwarzają duże ilości danych i potrzebują taniego oraz wydajnego sposobu do ich archiwizacji – dyski twarde HDD o pojemności 1-2TB są dziś naprawdę tanie i stanowią niezwykle wygodną alternatywę dla klasycznych płyt DVD wypalanych w przystosowanych do tego celu napędach optycznych.

Jak wybrać odpowiednią kieszeń?

Po pierwsze musimy określić, z jakiego rodzaju dysków będziemy korzystać. Dyski SSD wymagają specjalnych rozwiązań technicznych, w związku z czym, jeśli planujemy korzystanie właśnie z tego typu dysków, należy szukać specjalnych kieszeni na dyski SSD – od razu przystosowane do instalacji właśnie tego typu dysków. Po drugie musimy sprawdzić, czy wybrana przez nas kieszeń zmieści się w obudowie naszego laptopa. Po trzecie warto sprawdzić, z jakiego rodzaju interfejsu korzysta wybrana przez nas kieszeń. Podstawowym rozwiązaniem w przypadku kieszeni instalowanych w laptopach jest standard eSATA. Część kieszeni może łączyć się z laptopem przy pomocy portu USB, w tym jednak przypadku transfer danych jest znacznie wolniejszy. Więcej pomocnych w wyborze odpowiedniej kieszeni na dysk informacji znajdziesz na stronie https://parts-store.pl/Czy-potrzebujesz-kieszeni-na-dysk-blog-pol-1504853580.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here