M.2 NVMe

NVMe to nowy protokół informacyjny, który wypiera dotychczasowy standard AHCI. Technologia Non-Volatile Memory Express zdominowała rynek dysków SSD, oferując użytkownikom ponadprzeciętną szybkość przesyłu danych i świetną wydajność podczas zaawansowanej pracy.

NVMe SSD – nowa jakość nośników danych

Pierwsze prace techniczne nad nowym standardem wymiany informacji rozpoczęły się w drugiej połowie 2011 roku. Specyfikację opracowała złożona z kilkudziesięciu firm grupa NVM Express Workgroup. Obecnie dyski z technologią NVM Express, która umożliwia dostęp do pamięci trwałej poprzez magistralę PCI Express, są uważane za jeden z najlepszych i najwydajniejszych wyborów w kwestii przechowywania danych.

Poprzednik protokołu NVM Express, czyli AHCI (ang. Advanced Host Controller Interface), cieszył się dużą popularnością głównie ze względu na ogromną uniwersalność. Standard ten nie odpowiadał jednak na potrzeby użytkowników, którym zależało na optymalnej wydajności dysków SSD podłączonych do magistrali PCI Express. Interfejs Non-Volatile Memory Express został zaprojektowany od podstaw z ukierunkowaniem na dyski półprzewodnikowe, które wykorzystują tak zwaną pamięć flash. Dzięki temu zniwelowano problemy pojawiające się w przypadku AHCI, które miały związek z kolejkowaniem poleceń, wydajnością przetwarzania przerwań czy liczbą nieobsługiwanych rejestrów.

Jakie korzyści dają dyski tego typu?

Nośniki NVMe SSD przede wszystkim zapewniają błyskawiczny transfer danych, co w szczególności docenią osoby pracujące na co dzień w zaawansowanych środowiskach komputerowych. Dyski tego rodzaju są dostępne w różnych formatach, jednak do najbardziej popularnych opcji z pewnością należy M.2 NVMe.

Dysk M.2 NVMe charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, niezwykle szybkim przesyłaniem informacji oraz ogromną funkcjonalnością. Jego montaż odbywa się za pośrednictwem złącza M.2 na płycie głównej, obsługującego interfejs PCI Express. Warto zaznaczyć, że zwiększona przepustowość i tempo wymiany danych dotyczy zarówno sekwencyjnego zapisu i odczytu, jak i operacji wykorzystujących losowy dostęp, zatem różnica będzie widoczna w przypadku wymagających i mniej zaawansowanych zadań.

Kiedy warto postawić na najnowocześniejsze SSD?

Nośnik SSD NVM Express będzie doskonałą propozycją dla osób, które na co dzień zajmują się montażem lub obróbką filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Ma to związek ze sporym rozmiarem kolejnych klatek, który oznacza potrzebę przetwarzania ogromnej ilości danych. Technologia NVM Express zapewnia optymalną wydajność i szybkość wymiany informacji. Najnowszy standard ma możliwość obsługi bardzo dużej liczby klatek na sekundę, co przekłada się na jakość i efektywność pracy profesjonalistów. Dysk SSD NVMe świetnie sprawdzi się także w przypadku grafików, fotografów czy producentów.

SSD NVMe z pewnością docenią także zawodowi gracze. Takie rozwiązanie pozwala widocznie zwiększyć wydajność systemu w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD. Przekłada się to na znacznie sprawniejsze uruchamianie poszczególnych tytułów czy wczytywanie gier. Dużym atutem jest również krótszy czas instalacji poszczególnych pakietów. Oczywiście korzyści z posiadania takiego napędu odczują także zwykli użytkownicy – większa przepustowość przekłada się na sprawniejszą pracę całego systemu.

W poszukiwaniu odpowiednich modeli warto przejrzeć oferty najbardziej cenionych producentów. Przy tworzeniu standardu NVMe udział brał m.in. Samsung – aktualnie wśród propozycji firmy znajdziemy wiele świetnie ocenianych dysków, takich jak na przykład 970 EVO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here