Czujnik dymu i czadu – sposób na niedrogie i skuteczne bezpieczeństwo

0
1062

Czujniki to niedrogie i efektywne systemy ostrzegawcze, zapewniające bezpieczeństwo osobom przebywającym w pomieszczeniach przed zagrożeniami, takimi jak dym i tlenek węgla (czad). Koszt takiego urządzenia w zestawieniu z ceną, jaką można zapłacić za jego brak, w sytuacji gdy pojawi się zagrożenie jest nieporównywalnie opłacalny. Czujniki czadu i dymu na baterie, podnoszą alarm nawet w czasie braku dostawy prądu do mieszkania. Te niedrogie rozwiązania powinny znajdować się w każdym domu. Szybko wykrywają obecność gazu i dymu w pomieszczeniach, zwiększają bezpieczeństwo i mogą uratować życie.

Czujnik czadu na baterie

Tlenek węgla (II), potocznie nazywany czadem, jest silnie trującym dla człowieka gazem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla, gazu lub innych paliw. Jeśli sytuacja taka ma miejsce, czujnik czadu uruchamia sygnał dźwiękowy oraz (w przypadku niektórych modeli) także sygnał świetlny, by skutecznie poinformować nas o obecności czadu. W przypadku, gdy wybierzemy czujnik na baterie wymienne, należy pamiętać o ich wymianie w odpowiednim czasie. Jeśli bateria w czujniku jest niewymienna (wbudowana na stałe), a producent gwarantuje jej trwałość przez wyznaczony okres czasu, to przy normalnym użytkowaniu mamy pewność, że czujnik działa, ma dostęp do zasilania i jest w maksymalnie czuły i skuteczny. Czujniki są mobilne – istnieje możliwość przenoszenia ich między pomieszczeniami, zabranie ze sobą na wyjazd itd., a instalacja trwa dosłownie chwilę.

Kiedy musimy się obawiać zatrucia czadem?

Praktycznie zawsze istnieje zagrożenie zatrucia, gdy przebywamy w pomieszczeniach dogrzewanych piecem lub gazem – przyczyną może być nieprawidłowa wentylacja, piec kominowy lub wadliwa instalacja. Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, jego wykrycie jest praktycznie niemożliwe przez zmysły człowieka. Każdego roku wiele osób ginie z tego powodu, niczego nie podejrzewając.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to m.in. nudności, wymioty, trudności z oddychaniem i ból głowy. Bywa, że objawy te są mylone z grypą, co szczególnie zimą – w okresie grzewczym – jest mylące i utrudnia wykrycie czadu w mieszkaniu.

Czad w wysokim stężeniu jest w stanie zabić człowieka nawet w kilka minut. Ryzyko jest duże i nie warto pozostawiać tej sprawy losowi. Najlepiej zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla do mieszkania. Jest to bardzo skuteczny system ostrzegawczy, który może uchronić naszą rodzinę przed zatruciem. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy czujnik jest zgodny z normami PN-EN 50291-1:2010

Czujnik dymu

Zadaniem czujnika dymu jest ostrzeganie przed pożarem. Zastosowanie czujnika dymu w pomieszczeniu to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa dzieci, które mogą przez przypadek i nieuwagę wzniecić ogień w mieszkaniu. Szybkie wykrywanie w takiej sytuacji może być jedyną szansą na uratowanie się przed niszczącą siłą ognia. Czujniki dymu powinny spełniać normę EN14604. Jest możliwość zakupu czujnika dymu i czadu w jednym urządzeniu, co może okazać się bardzo pożytecznym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here